Syn.: Callista cunninghamii (Lindl.) Kuntze, Dendrobium lessonii Colenso, Winika cunninghamii (Lindl.) M. A. Clem., D. L. Jones et Molloy
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dendrobium cunninghamii
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, Stewartově ostrově i na Chathamských ostrovech.
Ekologie: Roste epifyticky na kmenech a ve větvích stromů v pobřežních i podhorských vlhkých lesích, příležitostně se objevuje i na skalách, obvykle nestoupá do nadmořské výšky nad 500 m. Kvete od prosince do ledna.
Dendrobium cunninghamii
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou 100–120(–200) cm dlouhou, větvenou, žlutozelenou až naoranžovělou. Listy vyrůstají v horní části větví, jsou čárkovité až úzce kopinaté, 3–5 cm dlouhé a zhruba jen 0,3 cm široké, lysé. Květy vyrůstají po 2–6, dosahují v průměru 2–2,5 cm, okvětní lístky jsou kopinaté až úzce vejčité, bílé, pysk je 3laločný, prostřední lalok je zřetelně větší, při bázi se 4–5 žlutými žebry, postranní menší laloky jsou růžové až purpurové, sloupek je nafialovělý, v horní části nažloutlý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na Novém Zélandu k ohroženým druhům řazen není, mezinárodně je chráněn obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Částí literatury bývá tento druh vyčleňován k monotypickému rodu Winika. Druhové jméno odkazuje na britského botanika Allana Cunninghama (1791–1839), který se zasloužil o poznání květeny Nového Zélandu a Austrálie.
Dendrobium cunninghamii
Dendrobium cunninghamii
Fotografoval Mário Duchoň, dne 30. 12. 2016 (Nový Zéland, South Island, okolí obce Franz Josef).