Syn.: Callista thyrsiflora (B. S. Williams) M. A. Clem., Dendrobium densiflorum var. alboluteum Hook. f.
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Dendrobium thyrsiflorum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od severovýchodní Indie a severní Barmy přes jihočínskou provincii Jün-nan, Laos a severní Thajsko až po Vietnam.

Ekologie: Roste epifyticky v opadavých horských lesích, v oblastech s výraznou periodou sucha, na stanovištích slunných i stinných, v nadmořských výškách zhruba od 1100 až do 2000 m.

Popis: Vytrvalá bylina s kyjovitými pahlízami trsnatě rostoucími, 12–45(–60) cm dlouhými a asi 1,5 cm širokými, rýhovanými. Listy vyrůstají v jejich horní části po 5–7, jsou obkopinaté, 9–16 cm dlouhé a 2,4–5 cm široké, kožovité. Květenství je hroznovité, poměrně bohaté, svěšené, 10–16 cm dlouhé, květy dosahují průměru 4–5 cm, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou široce kopinaté až široce vejčité, 14–17 mm dlouhé, bílé, vnější jsou téměř celokrajné, vnitřní po okraji jemně třásnité, pysk je zaokrouhlený, až 15 mm dlouhý a 19 mm široký, žlutý, chlupatý, po okraji třásnitý. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Všechny druhy orchidejí jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Poznámka: V rámci početného rodu Dendrobium bývá tento druh řazen do sekce Callista, která čítá asi 10 druhů, přičemž všechny se vyskytují v jihovýchodní Asii. Některé z druhů této sekce jsou oblíbenými rostlinami orchidejových sbírek, pěstují se poměrně snadno.
Ke zde představovanému druhu má nejblíže zřejmě Dendrobium densiflorum, jehož okvětní lístky jsou žluté a pysk oranžový, bílé či narůžovělé okvětní lístky má i Dendrobium farmeri, okraj jeho jinak žlutého pysku však bývá bělavý či narůžovělý.

Dendrobium thyrsiflorum
Dendrobium thyrsiflorum
Dendrobium thyrsiflorum
Dendrobium thyrsiflorum

Fotografováno dne 12. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Schönbrunn, Palmenhaus).