DROSERA ARCTURI Hook. – rosnatka / rosička

Syn.: Drosera atra Col. ex Cheesem., Drosera ligulata Col. ex Cheesem., Drosera polyneura Col., Drosera ruahinensis Col.
Čeleď: Droseraceae Salib. – rosnatkovité

Drosera arcturi

Rozšíření: Vyskytuje se v horských oblastech jihovýchodní Austrálie (východ Victorie a jihovýchod Nového Jižního Walesu), Tasmánie a Nového Zélandu.

Ekologie: Roste v subalpínské křovinaté vegetaci, na vlhkých alpínských vřesovištích a rašeliništích, při bahnitých okrajích jezer a na mokrých březích říček. Kvete od října do ledna.

Drosera arcturi

Popis: Karnivorní vytrvalá bylina s oddenkem 1–5 cm dlouhým. Bazální nežláznaté listy vyrůstají po 1–5, jsou kopinaté, jen 3–27 mm dlouhé a 0,7–4 mm široké, lysé, špičaté, v době květu již chybí, žláznatých listů bývá 2–12, jsou řapíkaté, podlouhlé až kopisťovité, 9–70 mm dlouhé a 2–6 mm široké, často vzpřímené nebo polovzpřímené, na vrcholu zaokrouhlené, zelené až bronzově naběhlé, červené, na líci s velkými žlázkami, na rubu lysé. Květenství je terminální, 1(–2)květé, kališní lístky jsou úzce eliptické, 4–10 mm dlouhé, šedozelené, korunní lístky jsou obvejčité, 3–10 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené, bílé; tyčinek je 5, jejich nitky jsou bílé, prašníky žluté, čnělky jsou 3, bělavé až nažloutlé. Plodem je elipsoidní tobolka, až 11 mm dlouhá.

Záměny: Teprve v roce 2014 byl popsán podobný tasmánský endemický druh Drosera murfetii, jenž se od představovaného druhu odlišuje přítomností bazálních nežláznatých listů i v době květu rostliny, žláznaté listy vyrůstají jen po 1–2(–4), navíc blizna tohoto druhu může někdy být i červená.

Poznámka: Na Tasmánii je v současnosti rozlišováno asi jedenáct druhů rosnatek, jsou to například ještě i Drosera binata, Drosera pygmaea či Drosera spatulata.

Drosera arcturi
Drosera arcturi
Drosera arcturi

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 27. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park) a 3. 12. 2023 (Tasmania, Walls of Jerusalem National Park).