Quercus robur, dub letní (Fagaceae):
- Výška stromu: 25 m (v roce 2011)
- Obvod kmene: 398 cm
- Odhadované stáří: zhruba 150 let (v roce 2020)
Tento dub roste v poděbradském lázeňském parku, je pozoruhodně zakomponován do stavby zdejší lázeňské polikliniky. Památným stromem byl prohlášen dne 25. 8. 2011.
Poděbradské žaludy se v minulosti těšily značné proslulosti. Zmínku o nich najdeme dokonce i ve Starých pověstech českých Aloise Jiráska. V pověsti o nešťastné popravě kutnohorských havířů z roku 1496 se dovídáme, že na místě poděbradského popraviště, které se nachází na levém břehu Labe v Zámostí, rostl v minulosti dub, na jehož jednu větev dostříkla krev nespravedlivě popravených havířů. Od té doby prý byly listy na této větvi zardělé a žaludy na ní vyrostlé svým tvarem připomínaly havířské kápě. Právě na této větvi byly údajně žaludy vždycky, i když třeba v některých letech nebyl na zbytku stromu žalud ani jediný. Z blízka i z daleka si pro ně chodili, na památku si je odnášeli, do stříbra, do zlata je zasazovali a nosili je jako amulety na hrdlech v pevné víře, že je ochrání před kouzly a čáry, nebo že jim přinesou štěstí. Onen dub tu prý stál až do roku 1777.
Nic naplat, s oním zázračným dubem zde představovaný strom krom Poděbrad nemá nic společného, pověst o poděbradských žaludech je však natolik zajímavá, že jistě stojí za zmínku. Dnes ovšem už tušíme, že deformita oněch žaludů nebyla způsobena havířskou krví, nejspíš byly jen napadeny blanokřídlou žlabatkou kalichovou (Andricus quercuscalicis), podivné útvary na nich mohly být jejími hálkami.
Fotografováno dne 16. 10. 2018.