Syn.: Avena ovina Salisb., Bromus ovinus Scop., Gnomonia ovina (L.) Lunell
Česká jména: mrvka ovčí (Presl 1846), kostřava ovčí (Opiz 1852, Kubát 2002)
Slovenská jména: kostřava ovčí (Reuss 1853), kostrava ovčia (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Téměř celá Evropa (mimo některé středomořské oblasti), na většině území Asie (kromě tropických oblastí). Zavlečena byla do Severní i Jižní Ameriky a na Nový Zéland. V České republice roste roztroušeně až hojně od nížin do podhůří.
Ekologie: Typický druh světlých lesů, dále roste v lesních lemech, na pastvinách a písčinách. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá tráva s vnitropochevními výběžky. Stébla 20–60 cm vysoká, tenká, nahoře drsná. Listové pochvy pouze u báze srostlé (výjimečně až do 1/3). Listy zelené až sivé, někdy i ojíněné, niťovité až jemně štětinovité, 0,3–0,9 mm v průměru, alespoň na špičce drsné, 5–7žilné, na průřezu oblé, se sklerenchymatickým pletivem tvořícím souvislý prstenec. Lata 2–12 cm dlouhá, vřeteno i větévky drsné. Pluchy osinaté, někdy chlupaté, osina zdéli čtvrtiny až třetiny pluchy.
Záměny: Z podobných kostřav může na světlých lesních stanovištích růst také kostřava vláskovitá (Festuca filiformis), která má klásky bez osin nebo jen s nepatrnými osinami a velice tenké listy – jen 0,2–0,4(–0,5) mm v průměru.
Ve sterilním stavu bývá někdy zaměňována s metličkou křivolakou (Avenella flexuosa) rostoucí na stejných stanovištích, která je řídce trsnatá, s přízemními listy poléhavými a poněkud měkčími než má kostřava ovčí.
Poznámka: Kostřava ovčí je velice variabilní druh, vytvářející celou řadu typů, lišících se např. barvou listů, délkou a oděním klásků. Taxonomické hodnocení těchto odchylek dosud není uspokojivě vyřešeno. Zatím jsou v rámci ČR odlišovány dva nesnadno rozeznatelné poddruhy, lišící se počtem chromozomů – F. ovina subsp. ovina a F. ovina subsp. guestfalica.
Fotografováno ve dnech 18. 5. 2011 (Česko, Čechy, Průhonice) a 30. 5. 2011 (Mcely, Loučeň).