Anton Hartinger se narodil dne 13. června 1806 ve Vídni, zemřel 24. ledna 1890 tamtéž. Rakouský výtvarník, grafik, významný ilustrátor botanických publikací.
Od roku 1820 studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni (Akademie der Bildenden Künste), byl žákem Sebastiana Wegmayra (1776–1857) a Ignaze Strenzela (1786–1832), v letech 1843–51 byl členem této Akademie sám. V roce 1859 založil vlastní litografický podnik, v němž se zabýval především barevným tiskem (chromolitografie), který se od konce 18. století stával stále žádanějším prostředkem i pro odbornou ilustraci. V tomto oboru patřil Hartinger ve Vídni k průkopníkům. Jeho precizní a detailní zobrazení rostlin našlo záhy uznání.
Jeho nejzdařilejším (a dodnes velmi ceněným) dílem je zřejmě Paradisus Vindobonensis. Abbildungen seltener und schönblühender Pflanzen der Wiener und anderer Gärten und Museen (Wien 1844–60). Jeho práce však nacházela uplatnění i ve školství. Už v šedesátých letech 19. století byla v Čechách a na Moravě známá jeho školní příručka s nástěnnými tabulemi Jedlé a škodlivé houby ve svých nejdůležitějších tvarech (Praha 1860), od Johanna Georga Billa, vyšla v českém překladu Jana Krejčího (Die esbaren und gifttigen Schwämme in ihren wichtigsten Formen – první německé vydání z roku 1855). A o rok později vyšly i Hartingerem ilustrované Deutschlands Forstkulturpflanzen s textem Ferdinanda Fiscaliho (rodáka z Bělé pod Bezdězem).
Pozoruhodným dílem je také jeho atlas alpských rostlin. Byl vydán v pěti dílech, každý obsahoval 100 chromolitografických tabulí. Autorem textu byl botanik Karl Wilhelm von Dalla Torre (1850–1928): Atlas der Alpenflora. Herausgegeben vom Deutschen und Oesterreichischen Alpenverein; nach der Natur gemalt von Anton Hartinger; mit Text von K. W. v. Dalla Torre (Wien / Graz 1882, 1897 etc.). Tyto ilustrace musely být ve své době velmi populární, na konci 19. století totiž vyšla dokonce i zkrácená (a jistě tedy i levnější) varianta tohoto souboru chromolitografií Atlas der Alpen-flora gemalt von Anton Hartinger. Auswahl von 100 Blättern aus dem vom deutschen und österreichischen Alpenverein herausgegebenen Werke, která obsahovala výběr stovky obrazových tabulí z původního díla.
Anton Hartinger je uveden i v databázi autorů botanické literatury v IPNI, standardní forma jeho jména je HARTINGER.