Krajina na východ od bývalé bašty Husitů Tábora jistě nepatří k našim nejznámějším turistickým destinacím. Právě naopak, spíše připomíná místa, kde dávají lišky dobrou noc, jak se dříve říkávalo. A právě zde se u obce se strašidelným jménem Hroby nachází stejnojmenná přírodní památka, vyhlášená roku 1990 na nepatrné ploše 0,15 ha. Hlavním a v podstatě jediným důvodem ochrany je výskyt hořečku mnohotvarého českého (Gentianella praecox subsp. bohemica), představující snad úplně poslední zbytek kdysi rozsáhlého výskytu této krásné hořcovité rostliny na Voticku a Táborsku.
Přírodní památka je tvořena starou úvozovou cestou obklopenou polem a loukou, s mírně skloněnými svahy porostlými krátkostébelným trávníkem na kyselém podloží. Důsledkem pečlivě dodržovaného plánu péče je zvýšení počtu hořečků, kterým se zde opravdu daří; určité nebezpečí hrozí z okolních polností v případě nevhodného hospodaření. Z běžných druhů zde rostou ovsík vyvýšený (Arrhenatherum elatius), ovsíř pýřítý (Avenula pubescens), medyněk vlnatý (Holcus lanatus), poháňka hřebenitá (Cynosurus cristatus), kakost lesní (Geranium sylvaticum), chrpa luční (Centaurea jacea), škarda dvouletá (Crepis biennis), máchelka srstnatá (Leontodon hispidus), pupava bezlodyžná (Carlina acaulis).
Vyskytuje se zde také jetel luční (Trifolium pratense), štírovník růžkatý (Lotus corniculatus), hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), hrachor luční (Lathyrus pratensis), svízel syřišťový (Galium verum), violka psí (Viola canina), vítod obecný (Polygala vulgaris), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides), mrkev obecná (Daucus carota), bedrník obecný (Pimpinella saxifraga), kmín kořenný (Carum carvi), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), len počistivý (Linum catharticum), mochna nátržník (Potentilla erecta), kokotice povázka (Cuscuta epithymum) aj.
Nápadný je výskyt druhů poloparazitických, jako jsou zdravínek jarní (Odontites vernus), světlík lékařský (Euphrasia officinalis) a světlík tuhý (E. stricta), a na mykorhize závislých, jako je právě hořeček nebo vratička měsíční (Botrychium lunaria), též uváděná z území přírodní památky.
Za pozornost jistě také stojí nadaleká, veřejnosti přístupná Chýnovská jeskyně.
Fotografováno dne 6. 9. 2013.