Syn.: Oncocyclus paradoxus (Steven) Siemssen
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Iris paradoxa
Rozšíření: Druh Zakavkazska (Arménie, Ázerbájdžán), zasahuje i do východního Turecka a severozápadního Íránu.
Ekologie: Roste na horských trávnících, na kamenitých svazích, v lesních lemech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800 m. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 12–30 cm vysoká. Lodyha je přímá, zakončená jediným květem; listy jsou mečovité, srpovitě zahnuté, 10–15 cm dlouhé a 4–10 mm široké, šedozelené. Květy jsou poměrně velké, podepřené bylinnými obkopinatými listeny toulce, vnější okvětní lístky jsou mnohem kratší než okvětní lístky vnitřní, nápadně odstávající, jen 2,5–4 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, purpurové až temně fialové, s narůžovělými až načervenalými žilkami, vlásky kartáčku vyrůstají skoro po celé ploše vnějšího okvětního lístku; vnitřní okvětní lístky jsou větší, 5–9 cm dlouhé a 3–6 cm široké, tmavě modré. Plodem je tobolka.
Poznámka: Velmi dekorativní druh, objevuje se vzácně i v kultuře, vyžaduje teplé a suché léto, rovněž poměrně suchou, leč studenou zimu. Je řazen do sekce Oncocyclus, druhy této skupiny patří k nejkrásnějším kosatcům s velmi nápadnými květy.
Iris paradoxaIris paradoxa
Iris paradoxa
Iris paradoxa
Iris paradoxa
Iris paradoxa
Fotografováno ve dnech 16. a 17. 5. 2015 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – ČR, Polabí).