Syn.: Chamaeiris foetida Medik., Chamaeiris foetidissima (L.) Medik., Iris foetida (Medik.) J. P. Bergeret, nom. illeg., Iris foetida Thunb., Spathula foetidissima (L.) Fourr., Xiphion foetidissimum (L.) Parl., Xyridion foetidissimum (L.) Klatt
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Iris foetidissima
Rozšíření: Druh západní Evropy a severozápadní Afriky, jehož areál sahá na severu až do severozápadní Francie a Velké Británie, na východě zasahuje do severovýchodní Itálie, na jihu na Pyrenejský poloostrov a do Maroka, Alžírska i Tuniska. Pěstuje se jako okrasná rostlina v zahradách, odkud může unikat do volné krajiny, jako zplanělý byl tedy zaznamenán v Belgii i na Azorských a Kanárských ostrovech, na Madeiře i Novém Zélandu, v jihovýchodní Austrálii nebo na pacifickém pobřeží Severní Ameriky.
Ekologie: Roste na přistíněných a poněkud vlhčích místech v lemech křovin a lesů, v olivových hájích, nevyhýbá se ani stanovištím, která jsou ovlivňována lidskou činností, objevuje se na březích příkopů a zavlažovacích kanálů, kolem cest, na rumištích a skládkách, stoupá od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete od dubna do června.
Iris foetidissima
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, 30–90 cm dlouhou, jednoduchou. Přízemní listy jsou mečovité, 30–80 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, stálezelené, po rozemnutí smrduté, lodyžní listy jsou menší, jen 8–15 cm dlouhé. Květy vyrůstají na vrcholku lodyhy po 1–5, stopka je 2–10 cm dlouhá, listeny toulce jsou bylinné, 5–10 cm dlouhé; okvětní trubka je asi 10 mm dlouhá, cípy okvětí jsou bledě fialové, víceméně bledě žlutě naběhlé, vzácněji čistě žluté, vnější cípy jsou obkopinaté až podlouhle obvejčité, 30–50 mm dlouhé a 10–20 mm široké, svěšené, vnitřní okvětní cípy jsou obkopinaté, 25–40 mm dlouhé a 5–9 mm široké, šikmo rozestálé. Plodem je elipsoidní tobolka, 4–7 cm dlouhá, semena jsou kulovitá, v době zralosti nápadně šarlatově červená a v rozevřené tobolce dosti dlouho vytrvávající.
Využití: Bývá vysazován do zahrad a parků jižní i západní Evropy, v klimatických podmínkách střední Evropy však obvykle namrzá.
Iris foetidissima
Iris foetidissima
Iris foetidissima
Iris foetidissima
Iris foetidissima
Iris foetidissima
Fotografovali Jindřiška Vančurová, ve dnech 15. a 19. 10. 2015, plody (Portugalsko, Odemira a okolí Vila Nova de Milfontes, Praia das Furnas), a Jan Bolek, v červnu 2017, květy (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Morava).