Syn.: Leucospermum mixtum E. Phillips, Leucospermum nutans R. Br.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, vyskytuje se pouze v malé části na jihu provincie Western Cape. Areál se rozkládá mezi městečky Grabouw, Kleinmond a Bredasdorp.
Ekologie: Provází porosty formace fynbos do nadmořské výšky 460 m na kyselých, živinami chudých pískovcích, v území s převažujícími zimními srážkami. Druh je ničen požáry, ale klíčení semen se bez předcházejícího ohně neobejde. Květy jsou opylovány ptáky, brouky, případně blanokřídlým hmyzem; nažky šíří mravenci.
Popis: Statný keř dorůstající výšky až 1,5 m a průměru kolem 2 m, se silnými rozkladitými větvemi. Listy jsou střídavé, přisedlé, vejčité, 2–8 cm dlouhé a 2–4,5 cm široké, tmavozelené, v mládí pýřité, později téměř lysé, na bázi srdčité, na vrcholu 1–6 zoubky. 1–3 květenství na koncích větviček vyrůstají téměř kolmo ke směru větve, jsou zploštěle kulovitá, 10–12 cm v průměru; okvětí je žlutavé, jemně hedvábitě chlupaté; čnělka je 4,5–6 cm dlouhá, vzhůru zakřivená, žlutá, oranžová až červená, nosič pylu je kulovitý, na vrcholu šikmo uťatý, oranžový nebo žlutý. Plody jsou nažky.
Záměny: Ve skupině „velkokvětých“ druhů rodu Leucospermum lze tento druh velmi snadno rozeznat podle pravoúhle nasedajících květenství na koncích větví. Velmi podobné druhy, např. Leucospermum patersonii nebo Leucospermum cuneiforme, mají květenství přímá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy blízké ohrožení (NT). Důvodem je zánik asi 30 % lokalit za posledních 60 let. Druh je ve své domovině pěstován v řadě kultivarů nezřídka hybridního původu a místy hrozí genetická koroze původních populací.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof).