Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Madagaskarský endemit, roste pouze v pásmu hor ve střední části země v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny na kamenitých horských svazích, často roste spolu s vřesovci. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–2500 m.
Popis: Keř s přímými větvemi, vysoký 1–2 m; větvičky jsou tuhé, asi 1 cm v průměru, hustě olistěné, v mládí krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovitě kopinaté, 1,5–3 cm dlouhé a 3–6 mm široké, na vrcholu špičaté. Květenství je stažené, 2–3krát větvené; listeny jsou čárkovitě kopinaté, asi 6 mm dlouhé; květy jsou téměř přisedlé, 4–5četné; kališní lístky jsou volné, vejčitě kopinaté, asi 4 mm dlouhé, špičaté, s 4–5 červenými žlázkami na bázi; korunní lístky jsou obvejčité, asi 1 cm dlouhé, žluté; andreceum tvoří 5 vyvinutých tyčinek a 5 staminodií; semeník je na bázi zaškrcený. Plody jsou široce vejcovité tobolky asi 4 mm dlouhé, otvírají se 4–5 chlopněmi; semena jsou oranžová až červená.
Poznámka: Jeden ze dvou původních druhů lnů na Madagaskaru; druhý zdejší len (Linum emirnense) je rovněž žlutokvětý, avšak bylinného vzrůstu, odlišuje se volným květenstvím.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).