GAGEA SEROTINA (L.) Ker Gawl. – křivatec pozdní / krivec

Syn.: Anthericum serotinum (L.) L., Ornithogalum altaicum Laxm., Ornithogalum bracteatum Torr., Ornithogalum serotinum (L.) Rchb., Ornithogalum striatum Willd., Phalangium serotinum (L.) Poir., Bulbocodium alpinum Mill., Bulbocodium autumnale L., Bulbocodium serotinum L., Cronyxium serotinum (L.) Raf., Gagea bracteata Schult. et Schult. f., Gagea striata (Willd.) Sweet, Lloydia alpina (Mill.) Salisb., Lloydia serotina (L.) Rchb., Lloydia striata (Willd.) Sweet, Nectarobothrium redowskianum Cham., Nectarobothrium striatum (Willd.) Ledeb., Rhabdocrinum serotinum (L.) Rchb.
Česká jména: lilijka pozdní (Dostál 1950, Dostál 1989)
Slovenská jména: ľaľujka neskorá (Dostál 1950)
Čeleď: Liliaceae – liliovité

Lloydia serotina

Rozšíření: Arkticko-alpínský druh s cirkumpolárním rozšířením. V jižněji položených oblastech severní polokoule se vyskytuje jen v horách – Alpy, Karpaty, Kavkaz, hory Střední Asie, Skalisté hory. U nás neroste, na Slovensku jen v Tatrách.

Ekologie: Roste na skalách a ve skalních štěrbinách, na vlhkých sutích a sněhových výležiskách, častěji na silikátovém podkladu, v pásmu od subalpínského do niválního stupně, v Alpách až do nadmořské výšky 3100 m. Kvete od května do srpna.

Lloydia serotina

Popis: Vytrvalá bylina s podlouhlou cibulkou, 5–12 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá, dva přízemní listy jsou trávovité, lodyžní listy čárkovitě kopinaté. Květy jsou široce nálevkovité, 6četné, 1–2 cm dlouhé, bílé se žlutou bází a hnědočervenými žilkami. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Taxon je na Slovensku zařazen z hlediska ohrožení k méně dotčeným (LC), zákonem chráněným druhem je v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Poznámka: Starší botanickou literaturou býval tento druh řazen k rodu Lloydia, v současnosti patří k početnému rodu Gagea, k němuž je řazeno celkově 212 druhů a kříženců (POWO 2021).

Gagea serotina
Gagea serotina
Gagea serotina

Fotografováno dne 21. 6. 2006 (Itálie, Přímořské Alpy, Argentera, svah nad Colle del Chiapous).