Syn.: Medicago applanata Hornem., Medicago biancae (Urb.) P. Silva, Medicago cuneata Woods, Medicago marginata Willd., Medicago orbicularis (L.) All., Medicago polymorpha var. orbicularis L.
Česká jména: tolice okrouhloplodá (Kubát 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Roste v celém Středozemí od Portugalska až po Řecko, také v Bulharsku, v Rumunsku a na Krymu. V severní Africe je druh znám z Kanárských ostrovů (zde je však pravděpodobně nepůvodní), Madeiry, od Maroka po Egypt a snad i v Etiopii, v Asii od Turecka po Jordánsko a Izrael, ze Saúdské Arábie a Iráku, ze Zakavkazí, Íránu až Indie, také se vyskytuje ve Střední Asii až do Kazachstánu. Druhotný výskyt je hlášen z USA, Japonska i Austrálie, jednou se objevil také na rudišti ve slezském Třinci.
Ekologie: Stanovištěm jsou úhory, okraje cest a jiná narušená místa s vegetací jednoletých rostlin, v nadmořské výšce (700–)1300–2100(–2300) m.
Popis: Jednoletá trsnatá bylina, lodyhy jsou poléhavé nebo vystoupavé, 30–60 cm dlouhé, rýhované, nejčastěji lysé. Listy jsou střídavé, trojčetné; palisty jsou asi 6 mm dlouhé, třásnité, s čárkovitými segmenty; lístky jsou trojúhelníkovité až obvejčité, 7–9 mm dlouhé a 6–8 mm široké, na vrcholu obvykle uťaté a zubaté. Květy jsou uspořádány po 1–4(–5) ve stopkatém hroznu delším než podpůrný list; kalich je asi 2,5 mm dlouhý, zuby jsou stejně dlouhé jako trubka; koruna je žlutá, asi 3 mm dlouhá. Plodem je spirálně stočený lusk o průměru 1,2–1,5 cm, obvykle s 2–5, méně často až s 9 závity, se síťovitou žilnatinou a bez osténků.
Poznámka: Jednoletých tolic je ve Středozemí několik desítek velmi podobných druhů a pro jejich určení je zapotřebí mít k dispozici vyvinuté plody, které se liší tvarem, velikostí a případně uspořádáním struktur (osténků) na nich přítomných.
Fotografovali Ivo Konopásek, dne 16. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Parco delle Madonie, Piano Zucchi), a Josef Špaček, léto 2010 (Itálie).