Micheli, Pier Antonio

Pier (Pietro) Antonio Micheli se narodil dne 11. prosince 1679 ve Florencii, zemřel na zánět pohrudnice 1. ledna 1737 tamtéž. Italský botanik.

Nezískal vyšší vzdělání, ale zajímal se od mládí o rostliny a stal se žákem Bruna Tozziho. Velmi ho ovlivnila Tournefortova kniha Institutiones rei herbariae, kterou dostal darem. Získal podporu Cosima III. Medicejského, velkovévody toskánského a obdržel místo zahradníka v botanické zahradě ve Florencii (Orto Botanico di Firenze). Pomáhal M. Tillymu, profesoru botaniky a řediteli botanické zahrady, později pracoval samostatně a řídil zahradu, stal se profesorem botaniky na univerzitě v Pise.
Napsal a s pomocí mecenášů vydal knihu, ve které se hlásil k Tournefortově systematické klasifikaci – Nova plantarum genera iuxta Tournefortii methodum disposita (1729). Popsal zde asi 1900 druhů organismů, z toho asi 1400 poprvé. Jsou zde popsány také tzv. nižší rostliny (kryptogamy) – některé houby, lišejníky, řasy, játrovky, mechy. V práci je 108 mědirytin, z toho na 73 jsou houby a lišejníky. Je považován za otce mykologie, protože pozoroval a popsal růst hub a plísní, popsal také několik důležitých rodů – Aspergillus, Botrytis (Linné převzal jména a jsou dosud platná). Při hledání „květů“ u hub objevil spóry jako rozmnožovací částice. Pozoroval „vyprášení“ spor u pýchavek, vymršťování obsahu plodnic u rodu Sphaerobolus, diskovité útvary obsahující spóry u Cyathus. Při pozorování vnitřní struktury u rodu Tuber (lanýž) zjistil, že ve vřecku jsou 4 spóry. U rodu Aspergillus studoval konidie. U rodu Nostoc (sinice, anebo lépe cyanobakterie) pozoroval řetězce buněk.
Jeho nedokončený rukopis o mořských rostlinách je uložen v Londýně, v muzeu přírodních věd. Dopisoval si s významnými přírodovědci – Angličany J. Petiverem, W. Sherardem, Francouzem P. Magnolem, Němcem J. J. Dilleniem a Švýcarem J. J. Scheuchzerem. Na jedné ze svých cest za rostlinami se v roce 1736 nakazil zánětem pohrudnice, na který brzy na to ve Florencii zemřel.

Oficiální botanická zkratka jeho jména je P. MICHELI. V roce 1737 Linné na jeho počest pojmenoval rod Michelia z čeledi Magnoliaceae, dnes spojený s rodem Magnolia; jméno bylo ještě použito neplatně pro jiné rody; druhové jméno michelii známe např. u rodů Adianthum, Anthurium, Achillea, Carex, Ficus, Trisetaria a jiných.
MicheliMicheli