Giovanni Battista Triumfetti (Trionfetti) se narodil dne 8. 5. 1656 v Bologni, zemřel v roce 1708 v Římě. Italský botanik.

V roce 1660 otevřel papež Alexander VII. renesanční botanickou zahradu (Orto Botanico di Roma) na pahorku Janikulu pro římskou univerzitu (Sapienza, Universita di Roma). V roce 1678 převzal lékař a botanik Giovanni Trionfetti místo ředitele botanické zahrady, o 4 roky později (1682) začal vyučovat na univerzitě botaniku. Za jeho vedení se botanická zahrada stala velmi známá, stala se chloubou Říma a byla považována za jednu z nejlepších botanických zahrad v Evropě. Bylo zde pěstováno více než 3000 druhů rostlin. Trionfetti byl ředitelem botanické zahrady až do své smrti. Jeho nástupci však považovali pozici ředitele botanické zahrady pouze za krok k uvolněnému profesorskému místu, úroveň zahrady začala upadat. Až papež Benedikt XIV. vyřešil situaci, pro zachování významu botanické zahrady rozdělil výuku botaniky na dvě profesorská místa – teoretickou botaniku spojenou s výukou mineralogie, a praktickou botaniku spojenou s ředitelským místem v botanické zahradě. Pak se dobrá pověst botanické zahrady vrátila.
Trionfetti si dopisoval s Tournefortem, kritizoval některé aspekty práce Malpighiho, napsal také několik prací: Observationes de ortu ac vegetatione Plantarum, cum novarum stirpium historia iconibus illustrata (Řím 1685), Praelusio ad publicas herbarum ostensiones: habito in Horto medico Romanae Sapientiae anno jubilaei MDCC; cui accesserunt novarum stirpium descriptiones et icones (Řím 1700), Vindiciae veritatis a castigationibus quadrundam propositionum (Řím 1703), Syllabus plantarum horto medico Sapientae Romanae hoc re ipsa anno 1688 (Řím 1688).

C. Plumier na jeho počest pojmenoval rod Triumfetta, Malvaceae; Linné později toto jméno převzal; z druhových jmen známe Centaurea triumfetti, Anthemis triumfetti.
Centaurea triumfetti