Giacomo Antonio Cortusi (Jacobus Antonius Cortusus) se narodil v roce 1513 v Padově, zemřel 21. června 1603 tamtéž. Italský botanik.

Padova byla v letech 1405–1797 součástí benátského státu, proto byl Cortusi jmenován ředitelem botanické zahrady v Padově výnosem benátského dóžete P. Cocogny, ze dne 10. 11. 1590. Je to nejstarší botanická zahrada na světě, založená v roce 1545. Padovská univerzita je třetí nejstarší univerzita v Itálii a botanická zahrada sloužila výuce medicíny. Cortusi nastoupil do funkce po zemřelém německém lékaři a botaniku Melchioru Wielandovi (Guilandinus, 1520–89), který řídil zahradu od roku 1561 a sbíral rostliny v Malé Asii, později v severní Africe, kde byl také zajat piráty (výkupné za něj zaplatil G. Fallopio). Cortusi se věnoval botanice, jeho názory jsou citovány současnými botaniky (např. Dodoneem). Pravděpodobně jedinou jeho publikací (jeho autorství je nejisté) je v Benátkách v roce 1591 vydaný katalog lékařských rostlin padovské botanické zahrady Catalogum horti Patavini cum areis (L’horto dei simplici di Padova).

Na jeho počest vzniklo botanické jméno Cortusa, návrh vychází buď od Mattioliho, anebo od Plumiera. Plumier jméno v roce 1703 použil pro americkou rostlinu z čeledi Maranthaceae, Linné jméno v Plumierově pojetí nepřevzal a použil je pro rostlinu z čeledi PrimulaceaeCortusa, kruhatka.
Cortusa