Syn.: Homeria glauca J. M. Wood et M. S. Evans, Homeria humilis N. E. Br., Homeria mossii N. E. Br., Homeria pallida Baker, Homeria pura N. E. Br., Homeria townsendiae N. E. Br., Moraea glauca J. M. Wood et M. S. Evans
Česká jména: protistojka (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Moraea pallida
Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se ve střední Namibii, jižní Botswaně, Lesothu a v centrálních i na západě východních provincií Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste na otevřených travnatých stanovištích, někdy i na skalách a kamenitých svazích, při okrajích pastvin a kolem cest. Kvete od srpna do října.
Moraea pallida
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízou a lodyhou přímou, (10–)20–40 cm dlouhou, obvykle větvenou. Spodní list je jediný, trávovitý, svou délkou přesahující lodyhu a 5–15 mm široký, často ohnutý, šedozelený; lodyžní listy jsou podobné listenům toulce, které jsou 3,5–5(–6) cm dlouhé, vnitřní je mírně delší než vnější. Květy vyrůstají ve vějířku, jsou žluté, ke středu květu poněkud tmavší, s drobnými tmavými tečkami u báze okvětních cípů, ty jsou volné, 18–24(–27) mm dlouhé, odstálé, nehetnaté; nitky tyčinek jsou 5–7 mm dlouhé, v dolní části částečně srostlé do štíhlého sloupku, výše volné, prašníky jsou 4–6 mm dlouhé. Plodem je kyjovitá tobolka, 1–2 cm dlouhá.
Moraea pallida
Moraea pallida
Moraea pallida
Moraea pallida
Moraea pallida
Moraea pallida
Moraea pallida
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 13. 9. 2018 (Lesotho, Quthing), 14. 9. 2018 (Lesotho, okolí vodopádu Botsoela) a 15. 9. 2018 (Lesotho, Malealea).