Syn.: Dietes huttonii Baker, Moraea baurii Baker, Moraea rivularis Schltr.
Česká jména: protistojka (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Moraea huttonii
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v jihoafrických Dračích horách (Drakensberg), a to jak na území Lesotha, tak v sousedních jihoafrických provinciích KwaZulu-Natal a Eastern Cape, okrajově zasahuje též na jihovýchod provincie Free State a na jih Mpumalangy.
Ekologie: Roste podél horských vodních toků, často dokonce částečně ponořený přímo v říčním korytě, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 2500 m.
Moraea huttonii
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s podzemní hlízou, která dosahuje v průměru až 2 cm, a jediným plně vyvinutým listem, který je mečovitý, delší než lodyha a 0,5–2,5 cm široký, lysý. Stvol je přímý, až 100 cm dlouhý, jednoduchý nebo větvený, v průřezu okrouhlý, s několika listy pochvatými, kopinatými, listenům podobnými. Květy vyrůstají po 2–3, jsou vonné, podepřené toulcem, vnější listen toulce je kratší než vnitřní; vnější okvětní cípy jsou podlouhle obvejčité, až 5,5 cm dlouhé, svěšené, žluté, při bázi s charakteristickou nachovou kresbou a tmavšími žilkami, vnitřní okvětní cípy jsou obkopinaté, víceméně vzpřímené, kratší než cípy vnější, žluté. Plodem je tobolka dosahující délky okolo 3 cm.
Moraea huttonii
Moraea huttonii
Moraea huttonii
Moraea huttonii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve).