Jean Nicot de Villemain se narodil v roce 1530 v Nimes, zemřel 4. května 1600 (1604?) v Paříži. Francouzský diplomat a učenec.

Pocházel z rodiny notáře, u dvora Jindřicha II. měl funkci strážce velké francouzské pečeti, později se stal osobním sekretářem krále. V roce 1559 byl jako 29letý francouzským vyslancem v Lisabonu, kde jednal o možnosti sňatku šestileté Markéty z Valois, dcery Jindřicha II., s pětiletým Sebastianem Portugalským. V Portugalsku se spřátelil se s známým učencem a nadšeným botanikem Damião de Goes. Portugalsko dováželo z kolonií nové rostliny, Nicot se zde seznámil např. s tabákem a indigem.
V roce 1559 Nicot popsal léčebné účinky tabáku a v roce 1560 ho přinesl jako lék ve formě šňupacího tabáku na francouzský dvůr. Královna matka Kateřina Medicejská (trpěla migrénami ona nebo její syn František II.) si šňupavý tabák oblíbila. Nicota odměnila a později povýšila do šlechtického stavu, stal se panem de Villemain. Tabáku se začalo říkat „královnina rostlina“. Nicot si všiml vzrůstajícího zájmu o tzv. americký prášek a začal s ním obchodovat. Zájem Pařížanů o tabák udělal z Nicota významnou osobu. Francouzský botanik Dalechamps dal v roce 1586 rostlině jméno Nicotiana, jméno později převzal Linné v roce 1753. Od roku 1561 se Nicot věnoval především úkolu po příteli A. de Ranconnet, který zemřel v roce 1559. Jednalo se o práci na prvním francouzském slovníku Thresor de la langue françoyse tant ancienne que moderne (publikován až posmrtně 1606). Slovník obsahuje přes 18 tisíc vysvětlovacích článků, je to první dílo tohoto typu s vědeckou strukturou. Nicot se tak stal zakladatelem vědecké lexikografie ve Francii.

V roce 1828 izolovali v Heidelbergu chemici Reimann a Posselt z rostliny alkaloid a na počest Nicota jej nazvali nikotin. Na jeho počest se jmenuje i rod Nicotiana, tabák, čeleď Solanaceae.
Nicotiana