Syn.: Orchis fusca Jacq., Orchis maxima K. Koch, Orchis moravica Jacq.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Druh je rozšířen v západní, jižní a střední Evropě, chybí ve Skandinávii a ve východní části kontinentu, zasahuje však i na Krym a do oblasti Kavkazu, objevuje se také v severní Africe a v Malé Asii.
V Čechách se vyskytuje v Českém krasu, Českém středohoří a v Polabí (především východní část), na Moravě například na Znojemsku, Hustopečsku, v oblasti Bílých Karpat, v Moravském krasu.
Ekologie: Křoviny, řídké lesy, křovinné lemy lesů, občas roste i na pastvinách či loukách, v pásmu od nížin po pahorkatiny. Vyžaduje alkalické půdy, spíše sušší, je citlivý na hnojení. Kvete od konce dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemními hlízami, 30–80 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy v počtu 3–6 vyrůstají v dolní polovině lodyhy. Květenství je terminální, přilba složená s okvětních lístků je tupá, prostřední lalok pysku se rozšiřuje pozvolna už od báze, pysk je širší než dlouhý, světle růžový s chomáčky hnědočervených papil, vzácně i bílý. Plodem je tobolka. Je velice variabilní jak v barvě, tak ve stavbě květů.
Ohrožení a ochrana: Vstavač nachový je silně ohrožený druh naší flóry (C2b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2), chráněným druhem je i na Slovensku, v Maďarsku a Srbsku. Mezinárodně je chráněn i úmluvou CITES.
Fotografovali Lubomír Rak a Ladislav Hoskovec, ve dnech 11. 5. 2002, 15. 5. 2004 a 30. 4. 2011 (Česko, Čechy, Chotuc).