Na levém břehu Vltavy, v katastru pražských městských částí Hlubočepy a Malá Chuchle, se táhne v délce 2 kilometrů pás skalních srázů, které se zapsaly velmi významně do dějin této země. Předmětem ochrany je na tomto území unikátní geologický profil, který dokumentuje vývoj pražské prvohorní pánve v siluru a devonu, zdejší jedinečné nálezy zkamenělin také dokládají život v tomto období.
Praha
Český kras, Praha, Ctirad – přírodní památka
Na pražském Zlíchově, na okraji návrší Dívčí hrady, se nalézá významné naleziště zkamenělin, známé již od dob Joachima Barranda, a chráněné od roku 1988.
Český kras, Praha, Homolka – přírodní rezervace
V jihozápadní části Prahy, v katastru Velké Chuchle, se rozkládá na 13,4 ha rozsáhlý skalní výchoz a bývalý lom Homolka. Jedná se o významnou geologickou lokalitu, jejíž profil dokumentuje vývoj pražské prvohorní pánve ve svrchním siluru a spodním devonu, na tomto území se nachází několik významných nalezišť zkamenělin.
Český kras, Praha, Klapice – přírodní rezervace
Na jihozápadním okraji Prahy, mezi Kosoří a Radotínem, obtéká Šachetský potok vápencový ostroh, vyhlášený v roce 1988 za přírodní rezervaci o výměře 16 ha. Hlavním předmětem ochrany jsou teplomilné doubravy se vzácnou květenou. Na jihozápadním svahu je rozsáhlá výsadba nepůvodní borovice černé, kde však dosud přežívají mnohé cenné druhy. Území rezervace je součástí CHKO Český kras.
Český kras, Praha, Prokopské údolí, Hemrovy skály – přírodní rezervace
Prokopské údolí patří k botanicky nejzajímavějším a nejcennějším územím hlavního města Prahy. Celá tato pozoruhodná oblast, která byla v roce 1978 vyhlášena za přírodní rezervaci, zabírá plochu více než 100 hektarů. V severozápadním výběžku tohoto území, v katastru městské části Jinonice, mezi Novou Vsí a Butovicemi, se nachází velmi nápadný skalní masiv, který bývá označován jako Hemrovy skály.
Český kras, Praha, Radotínské údolí – přírodní rezervace
Na samém jihozápadním okraji velké Prahy se nalézá přírodní rezervace Radotínské údolí. Vlastně menší část rezervace leží již mimo katastr hlavního města, ale opravdu jen malý kousek. Ze všech pražských přírodních rezervací je považována za nejcennější, však je zde udáváno na 600 druhů vyšších rostlin. Proto nikoho nepřekvapí, že je Radotínské údolí, i s přilehlými územími, součástí CHKO Český kras.
Český kras, Praha, U Nového mlýna – národní přírodní památka
Na pravém břehu pražského Dalejského potoka, naproti přírodní památky Opatřilka – Červený lom, byla v roce 1982 na ploše asi 12,5 hektaru vyhlášena národní přírodní památka U Nového mlýna. Předmětem ochrany jsou významné geologické profily v devonských vápencích s výskytem zkamenělin a s parastratotypem pro hranici mezi spodním a středním devonem a dále zbytky teplomilné květeny skalních stepí a teplomilných trávníků.
Český kras, Praha, Zmrzlík – přírodní památka
Na okraji Prahy, v těsném sousedství přírodní rezervace Radotínské údolí, se nachází přírodní památka Zmrzlík, vyhlášená na ochranu geologických profilů kopaninského souvrství siluru a staré zemědělské krajiny a na ni vázaných teplomilných společenstev rostlin. Přírodní památka je složena ze tří částí spojených ochranným pásmem, rozložených kolem Zadní Kopaniny a osady Zmrzlík, část území je součástí CHKO Český kras. Byla vyhlášena v roce 1988 na ploše 16 ha.
Dolní Povltaví, Praha, Jenerálka – přírodní památka
U soutoku Šáreckého a Kruteckého potoka v Praze 6 Dejvicích ční nad nivy obou jmenovaných potoků překrásný skalní ostroh s bohatou teplomilnou i hájovou vegetací. Na přibližně 250 metrů dlouhém hřbetu zde byla roku 1968 vyhlášena nevelká přírodní památka (1,5 ha). Území je součástí poměrně rozlehlého přírodního parku Šárka-Lysolaje. Po překrásné procházce údolím Šáreckého potoka od nádrže Džbán je Jenerálka opravdovou třešničkou na dortu.
Dolní Povltaví, Praha, Sedlecké skály – přírodní památka
Vltava opouští Pražskou kotlinu hluboko zaříznutým údolím lemovaným skalnatými srázy a roklemi. Na jejím levém břehu u pražské čtvrti Sedlec se nachází přírodní památka Sedlecké skály s pozoruhodnými společenstvy skal, teplomilné skalní stepi a křovin s výskytem chráněných a ohrožených druhů.
Květena mostů: Karlův most v Praze
Chodíte po mostech často? Život bez mostů by byl určitě existencí příliš jednobřehou, tuze fádním touláním se jen po jediné straně řeky. Tento malý kousek vesmíru, jehož smyslem zdánlivě není nic jiného než cesta, kterou vás vede za lidmi na druhé straně, skrývá v sobě samotném často mnohem větší kouzlo, než by se na první pohled mohlo zdát. Zkusme ho spolu najít – projděme se po mostě u nás snad nejznámějším a podívejme se na něj trochu jinak.
Květena pražských nádraží: Nejčastější druhy rostlin železničních nádraží Prahy
Při floristickém průzkumu pražských železničních stanic, který organizovala Přírodovědná společnost v letech 2008 a 2009, bylo celkově zaznamenáno 513 taxonů vyšších rostlin, počet záznamů o výskytu jednotlivých druhů přesáhl přes 3 tisíce položek. Zmapováno bylo celkově 37 železničních stanic Prahy.
Květena pražských nádraží: Soupis rostlin železničních nádraží Prahy
Od léta roku 2008 do podzimu 2009 uskutečňovala Přírodovědná společnost projekt mapování výskytu invazivních druhů rostlin na nádražích Prahy. Tuto akci finančně zaštítilo i Hlavní město Praha.
Květena pražských nádraží: Železniční trať č. 011, Praha – Český Brod – Kolín
Trať č. 011 (směr Kolín) zahrnuje na území Prahy tyto železniční stanice:
Květena pražských nádraží: Železniční trať č. 070, Praha – Mladá Boleslav – Turnov
Trať č. 070 (směr Turnov) zahrnuje na území hlavního města Prahy tyto stanice: