Syn.: Rubus porphyromallos Focke
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Areál se táhne v Jižní Americe vysokými Andami od severozápadu Venezuely přes Kolumbii, Ekvádor a Peru do Bolívie.
Ekologie: Roste na okrajích lesů, na lesních světlinách a v křovinách, často kolem horní hranice lesa. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–3900 m.
Popis: Mohutná opíravá liána se stonky až 5 m dlouhými, obvykle pokrytými četnými stopkatými žlázkami, ostny jsou drobné a řídké, v květenství chybějí. Listy jsou střídavé, 3–5četné, řapíky jsou 4–5,5 cm dlouhé, ostnité; lístky jsou řapíčkaté, řapíček prostředního lístku je 1,7–2,3 cm dlouhý, postranní lístky mají řapíčky 5–8 mm dlouhé, čepele lístků jsou široce vejčité až eliptické, 6–7,5 cm dlouhé a 3,5–4,7 cm široké, na líci hustě chlupaté a se žlázkami, na rubu pýřité zejména na žilnatině, na bázi uťaté až mělce srdčité, na okraji hustě pilovité, na vrcholu náhle krátce zašpičatělé; palisty jsou nitkovité. Květenství je prodloužená lata; kališní lístky jsou 9–12 mm dlouhé, na konci protažené v dlouhou špičku; korunní lístky jsou stejně dlouhé nebo o něco delší než kalich, bílé nebo narůžovělé; tyčinek je mnoho; plodolisty jsou lysé, asi 6 mm dlouhé. Ostružiny (souplodí peckoviček) jsou tmavé.
Záměny: Od jiných jihoamerických ostružiníků se liší hustě chlupatými prýty a oboustranně chlupatými listy.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).