Syn.: Rumex pubescens Guss.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rozšíření: Endemit vyšších poloh na sicilské Etně, byl popsán v roce 1822.
Ekologie: Velmi typická rostlina ve vysokých polohách Etny, byl zaznamenán v nadmořských výškách 1700–3000 m. Nejčastěji roste na málo zpevněném sopečném materiálu nebo ve štěrbinách čedičových skal; patří k pionýrským druhům, které na Etně vystupuje až k horní hranicí existence cévnatých rostlin.
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina až polokeřík; lodyhy jsou vystoupavé, 20–40 cm vysoké, podélně pruhované. Listy jsou střídavé, růžicovitě soustředěné na bázi lodyh, s řapíkem 4–6 cm dlouhým, čepel je v obrysu široce vejčitá až téměř okrouhlá, hrálovitá, 2,5–4 cm dlouhá a přibližně stejně široká, sivá, zejména na okraji pýřitá. Květenství je hrozen nebo velmi chudě větvená lata; květy jsou 3četné, nicí; okvětí je červené, lístky vnějšího kruhu jsou drobné, vnitřní se po odkvětu zvětšují a tvoří 4–6 mm dlouhé krovky; tyčinek je 6; blizny jsou štětičkovité. Plody jsou nažky uzavřené v krovkách.
Poznámka: Patří do značně proměnlivého okruhu šťovíku štítnatého (Rumex scutatus), mnozí badatelé jej s tímto druhem ztotožňují. Populace tohoto druhu je však dosti homogenní; ačkoli se i na samotné Etně místy překrývají s výskytem dalšího blízce příbuzného šťovíku Rumex scutatus subsp. glaucescens, liší se od něj především chlupatými listy a chudším květenstvím.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 26. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, svahy Etny nad městečkem Nicolosi).