Syn.: Acetosa alpestris (Scop.) Á. Löve, Acetosa arifolia (All.) Schur, Acetosa pratensis subsp. alpestris (Jacq.) Á. Löve, Lapathum alpestre (Jacq.) Bubani, Lapathum alpestre Scop., Rumex acetosa subsp. alpestris (Jacq.) Á. Löve, Rumex alpestris Jacq., Rumex amplexicaulis Lapeyr.
Česká jména: šťovík aronolistý (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950), kyseláč horský (Dostál 1989), kyseláč horský, šťovík árónolistý (Hejný-Slavík 1990), šťovík árónolistý, šťovík horský (Kubát 2002)
Slovenská jména: šťav áronolistý (Dostál 1950), štiav alpínsky (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rumex arifolius
Rozšíření: Vyskytuje se v Evropě, areál sahá od střední Evropy na jih po Balkánský poloostrov, na východě na západní Ukrajinu, na západě do jižní a východní Francie a severního Španělska. Na severu zasahuje i do Skandinávie (především v poddruhu subsp. lapponicus). U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně ve vyšších horách (v Krušných horách, Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách, na Králickém Sněžníku, v Hrubém Jeseníku, Beskydech a na Šumavě), v podhůří jen ojediněle.
Ekologie: Horské vlhké až podmáčené louky, pastviny a lesní světliny, prameniště, okraje komunikací, převážně na humózních půdách. Kvete od června do září.
Rumex arifolius
Popis: Vytrvalá, 30–100 cm vysoká bylina s přímými, obvykle mimo květenství nevětvenými lodyhami. Listy jsou vejčitě kopinaté, střelovité, nejčastěji asi 2krát delší než široké, přízemní dlouze řapíkaté, horní přisedlé, botky na okraji celokrajné nebo krátce nepravidelně natržené. Větve květenství jsou jednoduché, zřídka opakovaně větvené. Krovky jsou větší než plody, 3,0–4,5 mm dlouhé, s mozolkem, zelené nebo alespoň na okraji červeně naběhlé. Nažky 2–3 mm dlouhé, okrové až šedožluté, matné nebo slabě lesklé.
Záměny: Podobný šťovík kyselý (Rumex acetosa) se liší téměř černými nažkami, botkami na okraji zřetelně třásnitými a listy 2–4krát delšími než širokými.
Rumex arifoliusRumex arifolius
Rumex arifoliusRumex arifolius
Rumex arifolius
Rumex arifolius
Rumex arifolius
Fotografováno dne 3. 7. 2012 (Krkonoše).