Syn.: Acetosa vesicaria (L.) Á. Löve, Lapathum vesicarium Moench
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rumex vesicarius
Rozšíření Areál se táhne od Kanárských ostrovů přes celou severní Afriku, Arabský poloostrov a jižní Írán až po Afghánistán, Pákistán a severoindický stát Paňdžáb. Na Kanárských ostrovech, odkud pocházejí naše snímky, se někdy hovoří o místní varietě R. vesicarius var. rhodophysa, nejnovější seznam kanárské flóry však už tento taxon neuvádí. Druh byl rovněž zavlečen do jižního Řecka, na Kypr, do Austrálie i Střední Ameriky.
Ekologie: Roste často na pobřežních písčinách a dunách, stejně tak ve štěrbinách útesů a skal, ale zasahuje i do vnitrozemí, kde se objevuje podél říčních břehů, kolem vádí i silnic, na Sahaře stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800 m. Kvete od března do dubna.
Rumex vesicarius
Popis: Jednoletá bylina, 10–30(–50) cm vysoká, lysá, šedozelená. Lodyha je vystoupavá až přímá, od báze větvená. Listy jsou řapíkaté, trojúhelníkovité až kosníkovité, 1–3 cm široké, na bázi klínovité nebo uťaté, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je terminální, hroznovité, květy vyrůstají na každé stopce po 2, jsou oboupohlavné; krovky jsou blanité, skoro okrouhlé, 10–18 mm dlouhé, na bázi mělce srdčité, celokrajné, purpurově žilkované, nažky jsou 2,5–4 mm dlouhé, trojhranné, šedohnědé.
Poznámka: Mladé listy se v arabských zemích konzumují jako zelenina, používají se i v tradiční medicíně.
Rumex vesicarius
Rumex vesicarius
Rumex vesicarius
Rumex vesicarius
Fotografováno dne 16. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Barranco de Veneguera).