Syn.: Rumex biformis (Menyh.) Borbás, Rumex odontocarpus I. Sándor ex Borbás
Česká jména: šťovík úzkolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: štiavec úzkolistý (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rumex stenophyllus
Rozšíření: Roste od jihovýchodu střední Evropy (Rakousko, Morava, Slovensko, Maďarsko, Balkán) přes východní Evropu a mírné pásmo Střední Asie (Kazachstán, Kyrgyzstán), směrem na východ na Sibiř a do severní Číny (Heilongjiang, Jilin, Nei Mongol, Xinjiang). Izolovaně roste v Německu na dolním toku Sály. Zavlečen byl do Pobaltí, do západní Evropy, Británie a Severní Ameriky (především od prérií na západ kontinentu). U nás roste vzácně na jižní Moravě na slaniskách, byl opakovaně zaznamenán zavlečený do Čech.
Ekologie: Roste na zaplavovaných březích rybníků, na mokrých loukách, většinou na subhalofilních až halofilních stanovištích, i ruderalizovaných. Kvete od června do července.
Rumex stenophyllus
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 80–200 cm. Lodyha je přímá, přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, na bázi široce klínovité až téměř zaokrouhlené, s čepelemi podlouhle kopinatými, plochými nebo zvlněnými. Lodyžní listy jsou podobné, přecházející v úzce kopinaté listeny. Květenství je husté, bohatě větvené, často i v horní třetině s ojedinělými listeny. Květy jsou oboupohlavné, okvětních lístků je šest, vnitřní se před dozráním plodů mění na krovky. Plodní stopky jsou různě dlouhé, až 1,5–2krát delší než krovky. Krovky jsou okrouhle trojúhelníkovité, přibližně stejně dlouhé jako široké, vpředu špičaté, vyjma špičky nestejnoměrně ostře zubaté se zuby dlouhými 0,5–1 mm. Mozolky jsou vyvinuty na všech krovkách, nestejně velké. Plodem je černohnědá nažka.
Záměny: Druh je dosti podobný šťovíku kadeřavému (Rumex crispus), od kterého se liší především více zubatými krovkami. Bývá také zaměňován za hybridogenní Rumex ×abortivus (R. conglomeratus × R. obtusifolius), od kterého se liší dobrou plodností.
Ohrožení a ochrana: V Česku je zařazen k silně ohroženým druhům (C2b), na sousedním Slovensku je druhem potenciálně ohroženým (NT).
Rumex stenophyllusRumex stenophyllus
Rumex stenophyllus
Fotografováno dne 18. 8. 2012 (PP Trkmanec-Rybníčky)