RUMEX SCUTATUS subsp. GLAUCESCENS (Guss.) Bullo et al. – šťovík / štiav

Syn.: Rumex glaucus Jacq., Rumex scutatus var. glaucescens Guss., Rumex scutatus subsp. glaucus (Jacq.) Gaudin ex Wulf
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité

Rumex scutatus subsp. glaucescens

Rozšíření: Endemit Sardinie a Sicílie. Na Sardinii roste v horách v centru a na jihozápadě ostrova, na Sicílii se vyskytuje v pohořích na severu, zejména ve skupině Madonie, a na Etně.

Ekologie: Nejčastěji roste na vápencových nebo čedičových skalkách a sutích, lokality leží v nadmořských výškách 500–2600 m.

Rumex scutatus subsp. glaucescens

Popis: Trsnatá vytrvalá bylina až polokeřík; lodyhy jsou vystoupavé, 20–40 cm vysoké, s podélnými proužky. Listy jsou střídavé, růžicovitě soustředěné na bázi lodyh, řapíkaté, čepel je v obrysu široce vejčitá až téměř okrouhlá, na bázi hrálovitá, 2,5–4 cm dlouhá, výrazně sivozelená, lysá. Květenství je latovité; květy jsou 3četné, nicí; okvětí je červené, lístky vnějšího kruhu jsou drobné, vnitřní se po odkvětu zvětšují a tvoří 4–6 mm dlouhé krovky; tyčinek je 6; blizny jsou 3. Plody jsou nažky uzavřené v krovkách.

Poznámka: Patří do okruhu šťovíku štítnatého (Rumex scutatus), jehož proměnlivost v celém areálu není dostatečně zhodnocena. Sicilské a sardinské populace se však zdají být velmi podobné, odlišné od rostlin na kontinentu; na Etně místy se prolínají s blízce příbuzným šťovíkem etenským (Rumex aetnensis). Odlišují se od něj především lysými, nikoli chlupatými listy, a bohatším květenstvím.

Rumex scutatus subsp. glaucescens
Rumex scutatus subsp. glaucescens
Rumex scutatus subsp. glaucescens
Rumex scutatus subsp. glaucescens

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, svahy Etny nad městečkem Nicolosi).