Syn.: Lycopodioides tamariscina (P. Beauv.) H. S. Kung, Lycopodium apiculatum Desv. ex Poir., Lycopodium circinale Thunb., Lycopodium obtusum Desv., Lycopodium pusillum Desv., Lycopodium tamariscinum (P. Beauv.) Desv. ex Poir., Lycopodium umbrosum Willd., Lycopodium viridulum Bory, Selaginella apiculata (Desv. ex Poir.) Hier. in Engler, Selaginella christii H. Lév., Selaginella japonica Veitch, Selaginella leveillei Kümmerle, Selaginella pusilla Spring, Selaginella veitchii W. R. McNab, Selaginella viridula Spring, Stachygynandrum tamariscinum P. Beauv.
Čeleď: Selaginellaceae Link – vranečkovité
Rozšíření: Dosti velký areál se rozkládá především ve východní Asii. Roste od východního Nepálu a severního Thajska po Mandžusko a Koreu, v Japonsku, na Tchaj-wanu a na Filipínách, v Oceánii zasahuje jen do Mikronésie.
Ekologie: Roste na půdě nebo na kamenech na místech s vysokou vzdušnou vlhkostí, často na bazických (vápencových nebo čedičových) podkladech. Místy vystupuje až do nadmořské výšky přes 2000 m.
Popis: Drobná růžicovitá bylina; lodyhy jsou 5–15(֪–45) cm dlouhé, oblé, obvykle nad polovinou anisotomicky větvené, koncové větvičky jsou včetně listů 1,4–3,3 mm široké. Listy jsou dvojí, uspořádané ve výrazných řadách: postranní jsou dvouřadé, symetrické, vejčité až eliptické, 0,8–2,6 mm dlouhé a 0,4–1,3 mm široké, na bázi neouškaté, na okraji zoubkované; hřbetní listy jsou přitisklé k lodyze, asymetrické, eliptické, 1,5–2,5 mm dlouhé a 0,3–0,9 mm široké, na okraji jemně brvité a zoubkované, na konci osinkaté; břišní listy jsou rovněž přitisklé k lodyze, asymetrické, obvykle vejčité, 1,5–2,5 mm dlouhé a 0,5–1,2 mm široké, na bázi poněkud rozšířené, většinou téměř celokrajné, na vrcholu osinaté. Výtrusný klas je na konci větvičky jediný, čtyřboký, 1,2–1,5 cm dlouhý, sporofyly jsou stejnotvaré, trojúhelníkovitě vejčité, se zašpičatělou až osinatou špičkou, dole s megasporangii, nahoře s mikrosporangii.
Fotografováno ve dnech 23. a 24. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngardmau, vodopád Taki a Ngatpang).