Syn.: Lycopodium viridulum Bory ex Willd., Selaginella salaziana Cordem.
Čeleď: Selaginellaceae P. Beauv. – vranečkovité
Rozšíření: Endemit souostroví Maskarény v Indickém oceánu, znám je z ostrovů Réunion a Mauritius. Na Maskarénách je známo celkem 12 druhů rodu, všechny jsou zde endemické, na Réunionu jich bylo zjištěno celkem 9.
Ekologie: Roste jako terestrická rostlina na vlhkých skalách, útesech nad pobřežím nebo v trávnících. Vyžaduje prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí v tropickém klimatu, ovlivňovaném monzuny, spíše v nižších a středních nadmořských výškách.
Popis: Drobná bylina s plazivými stonky, dlouhými až 40 cm. Stonky jsou dichotomicky větvené a vytvářejí celkem husté porosty. Listy jsou uspořádány čtyřřadě a jsou výrazně dvoutvaré; postranní listy jsou na hlavním stonku řídké, na postranních hustě střechovitě uspořádané, asymetrické, zahnuté, 1,3–2 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, na vrcholku převážně tupé, zaokrouhlené; hřbetní listy jsou lehce asymetrické, nejčastěji obvejčité, 1,3–2 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké, na vrcholu náhle zúžené do krátké špičky. Výtrusné klasy se tvoří na koncích větví, jsou 4–12 mm dlouhé a asi 1,5 mm široké, čtyřhranné.
Poznámka: Druh nebyl donedávna spolehlivě odlišován od blízce příbuzného druhu Selaginella obtusa (P. Beauv.) Spring, který se liší kopinatými, osinkatě zakončenými hřbetními listy. I tento vraneček je zdejším endemitem.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 9. 2008 (Réunion, Riviére de Ste-Susanne) a Věra Svobodová, dne 15. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie).