SENNA BIROSTRIS (Vogel) H. S. Irwin et Barneby – séna

Syn.: Cassia birostris Vogel, Cassia hookeriana Gillies ex Hook. et Arn., Chamaefistula birostris (Vogel) Vogel, Chamaefistula birostris J. F. Macbr.
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Senna birostris

Rozšíření: Andský druh, vyskytuje se v oblasti od Ekvádoru přes Peru, Bolívii a severní Chile až po severozápadní Argentinu. V areálu se rozlišuje řada infraspecifických taxonů, na našich snímcích je zachycena jihoperuánsko-severochilská varieta S. b. var. arequipensis.

Ekologie: Roste v páramu, ve vlhké i suché puně, v sušších horských údolích, v nadmořských výškách zhruba od 2100 až do 4150 m; zde vyobrazená varieta společně například s druhy Baccharis tola, Balbisia microphylla, Lupinus oreophilus, Mutisia acuminata, Parastrephia lucida, Tetraglochin cristata aj.

Senna birostris

Popis: Keř, 100–150 cm vysoký, bohatě větvený, řídce chlupatý. Listy jsou řapíkaté, až 10 cm dlouhé, sudozpeřené, s (4–)8–9(–14) páry lístků, které jsou eliptické, až 10 mm dlouhé a 4 mm široké, jemně chlupaté, šedozelené. Květy jsou stopkaté, vyrůstají z paždí listů v latnatém květenství, jsou 5četné, kališní lístky jsou volné, eliptické, tupé, korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, až 10 mm dlouhé, žluté. Plodem je lusk, 6–9 cm dlouhý.

Senna birostris
Senna birostris
Senna birostris
Senna birostris
Senna birostris

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 9. 2015 (Chile, okolí Putre).