TANACETUM PTARMICIFLORUM Sch. Bip. – vratič

Syn.: Chrysanthemum ptarmiciflorum (Webb) Brenan, Gonospermum ptarmiciflorum (Webb et Berthel.) Febles, Pyrethrum ptarmiciflorum Webb et Berthel.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Tanacetum ptarmiciflorum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen v centrální části ostrova Gran Canaria.
Ekologie: Roste jen na několika skalnatých lokalitách v horské oblasti ostrova, v lemech křovin i borových lesů, společně například s druhy Echium onosmifolium, Erysimum albescens, Micromeria benthamii, Micromeria lanata, Paronychia canariensis, Pinus canariensis, Salvia canariensis, Sideritis dasygnaphala, Sonchus acaulis aj., lokality se nacházejí v nadmořských výškách od 1350 do 1900 m. Kvete od března do června.
Tanacetum ptarmiciflorum
Popis: Polokeř až 150 cm vysoký, bohatě větvený, s větvemi přímými. Listy jsou řapíkaté, 2–3krát zpeřené, úkrojky jsou obvejčité, hustě stříbřitě chlupaté. Úbory v lichookolících, zákrovní listeny jsou čárkovité, chlupaté, jazykovitých květů je zhruba 8, liguly jsou bílé, žlutých trubkovitých květů je 40–50. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Celková rozloha areálu se odhaduje zhruba na 4 km2. Červený seznam IUCN (2013) klasifikuje tento druh jako ohrožený (EN), mezinárodně ho chrání i Bernská úmluva a Směrnice o stanovištích, v rámci Španělska je chráněn i podle zákona.
Poznámka: Tradičně je tento druh řazen k rodu Tanacetum, na základě cytogenetické analýzy (2007) však bylo doporučeno jeho přeřazení do kanárského endemického rodu Gonospermum. Tato změna však dodnes nenašla širší uznání.
Tanacetum ptarmiciflorum
Tanacetum ptarmiciflorum
Tanacetum ptarmiciflorum
Tanacetum ptarmiciflorum
Tanacetum ptarmiciflorum
Fotografováno dne 14. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, okolí obce Tejeda).