TARAXACUM sect. RUDERALIA Kirschner, H. Øllgaard et Štěpánek – pampelišky / púpavy

Syn.: Taraxacum sect. Vulgaria (Dahlst.) Dahlst., nom. illeg., Taraxacum sect. Taraxacum auct. p. p. max., non sensu orig.
Česká jména: smetanka obecná (Presl 1819), smetanka lékařská (Dostál 1950), pampeliška lékařská, „smetanka“ (Dostál 1989)
Slovenská jména: pleška lekářská, púpava, pumpava, pleška, plešk, uževník (Reuss 1853), púpava lekárska (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Taraxacum sect. Ruderalia

Rozšíření: Sekce Ruderalia zahrnuje druhy, které byly dříve označovány jako Taraxacum officinale WIGG. Toto jméno se však vztahuje na rostliny ze severských oblastí, proto je v současnosti preferováno pro použití souborného označení jméno Taraxacum sect. Ruderalia. V této sekci lze rozlišit asi 250 druhů pampelišek. Rozšíření druhů této sekce je téměř kosmopolitní, vyskytují se v celé mírné Eurasii, Severní i Jižní Americe, Austrálii i severní a jižní Africe.

Ekologie: Roste hojně na ruderálních a antropogenních stanovištích, na loukách, v zahradách, na půdách bohatých na živiny, v pásmu od nížin až do subalpínského stupně. Kvete od dubna do června.

Popis: Vytrvalé byliny, 10–50 cm vysoké, listy hluboce členěné, bohatě zubaté, střední žilky listů červenofialové, růžové nebo zelené, vnější zákrovní listeny rozestálé, nazpět ohnuté až svěšené, kopinaté až dlouze čárkovité, úbory koncové, jazykovité květy žluté. Plodem je šedavá nažka s chmýrem.

Využití: Pampelišky jsou známými léčivými bylinami, používají se do čajových směsí, k výrobě sirupu, čerstvé listy se konzumují i v salátech.

Poznámka: Botanický výzkum pampelišek sekce Ruderalia dosud intenzivně pokračuje, jedná se o skupinu druhů poměrně dosti podobných a také obtížně rozlišitelných.

Taraxacum sect. Ruderalia
Taraxacum sect. RuderaliaTaraxacum sect. Ruderalia
Taraxacum sect. Ruderalia
Taraxacum sect. Ruderalia
Taraxacum sect. Ruderalia

Fotografováno v květnu a červnu 2005 (Česko, Brno-Bystrc).