Syn.: Tilia cordifolia Besser, Tilia grandifolia Ehrh. ex W. D. J. Koch
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Poddruh lípy velkolisté (Tilia platyphyllos), většinou současných botanických databázi neakceptovaný. Vyskytuje se v západní a střední Evropě, od Dánska a jihu Švédska přes Francii až po severozápad Španělska, do střední Evropy zasahuje přes Německo a Česko až do Rumunska a na Ukrajinu.
Jedná se údajně o nejhojnější poddruh lípy velkolisté u nás, nejčastější je snad ve středních Čechách a na jihozápadní Moravě.
Ekologie: Roste v lesích od nížin až do podhůří, ale často je i vysazován do okolí lidských sídel a cest. Kvete v červnu.
Popis: Od nominátního poddruhu lípy velkolisté se odlišuje letorosty i řapíky vždy pýřitými (nominátní poddruh může mít řapíky i letorosty lysé nebo jen roztroušeně pýřité), listy na líci i rubu alespoň řídce pokrytými jednoduchými chlupy, a to i na ploše mezi žilkami (nominátní poddruh je na ploše lysý, jen na žilkách pýřitý), odění na žilkách je husté, pýřité až huňaté, chlupy odstávají od žilnatiny téměř kolmo.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam ČR (2012) řadí tento poddruh do kategorie C4b – tedy k nedostatečně prostudovaným vzácnějším taxonům vyžadujícím pozornost.
Poznámka: Jedna z lip na našich fotografiích byla vysazena na počest prvorepublikového ministerského předsedy a předsedy tehdejší Agrární strany Antonína Švehly. Mezi lipami, které byly v průběhu 20. století vysazovány z nejrůznějších příčin na naše dvorky či náměstí, najdeme poměrně pestrou škálu kultivarů, kříženců, ale i poddruhů či forem. Určování těchto lip tedy rozhodně není jen věcí výběru mezi dvěma u nás nejčastěji rostoucími druhy.
Fotografováno ve dnech 29. 8. 2018 a 8. 7. 2020 (Česko, Čechy, Kolínsko, Přistoupim).