TILIA ×EUROPAEA L. – lípa evropská / lipa európska

Tilia cordata × Tilia platyphyllos
Syn.: Tilia ×intermedia DC., Tilia ×vulgaris Hayne
Česká jména: lípa evropská (Dostál 1950), lípa obecná (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: lipa europská (Dostál 1950), lipa európska (Futák et al. 1982)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Tilia × europaea

Rozšíření: Přírodní kříženec lípy srdčité (Tilia cordata) a lípy velkolisté (T. platyphyllos). Už od konce 17. století byl vysazován ve střední, severní i západní Evropě, příležitostně i v Severní Americe. V evropské kultuře se lze setkat nejméně se dvěma klony, z nichž jeden býval označován jako ‘Pallida’ a v současnosti je klasifikován jako nominátní varieta tohoto taxonu (var. europaea), druhý je původem holandský kultivar ‘Zwarte Linde’.

Ekologie: Roste na podobných stanovištích jako oba rodičovské druhy, objevuje se v listnatých lesích, je vysazován kolem silnic a v městské zeleni. Kvete od června do července.

Tilia × europaea

Popis: Opadavý strom dosahující výšky 25–28(–33) m. Koruna je vejcovitá, borka šedá, nejprve hladká, později vertikálně rozpukaná. Letorosty jsou lysé, lesklé, v létě zelené, v zimě oranžově až načervenale naběhlé (var. europaea), anebo šedohnědé (kultivar ‘Zwarte Linde’). Řapík je 2,3–3,6 cm dlouhý, lysý, čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 7–10 cm dlouhá a 6,5–9 cm široká, na bázi nesymetrická, u var. europaea je větší přední lalok formován srdčitě, svírá s hlavní žilkou tupý úhel (kolem 120–140°), menší zadní lalok je spíše uťatý, s hlavní žilkou svírá ostrý až pravý úhel (80–90°), anebo je čepel na bázi asymetricky srdčitá, oba laloky svírají s hlavní žilkou tupý úhel (u ‘Zwarte Linde’), v dolní části je čepel celokrajná, výše pilovitá, zuby jsou pravidelně rozmístěné, trojúhelníkovité, tupé, na vrcholu je čepel zašpičatělá, na líci plochá, světle zelená, lysá, lesklá, na rubu zelená až světle šedozelená, lysá, jen v úžlabí hlavních žilek s narezavělými svazečky chlupů a řídkým oděním v podobě vidličnatě větvených chlupů, které jsou přitisklé podél hlavních žilek, jednotlivé chlupy se mohou objevovat i na ploše. Listeny jsou stopkaté, 8–13 cm dlouhé a 1,5–2,2 cm široké, nejširší při svém středu, k oběma koncům se zužující, bledě žlutozelené; květenství je svěšené, 7–10květé, kališní lístky jsou nazelenalé, řídce hvězdovitě chlupaté, korunní lístky bělavé až nažloutlé, tyčinek je 33–36, čnělka je lysá. Plody jsou kulovité až elipsoidní, 8–9 mm dlouhé, nezřetelně žebernaté, hustě hnědě plstnaté, relativně snadno v prstech smáčknutelné.

Záměny: I když lípu evropskou popsal už Linné, dlouho se v běžné praxi nerozlišovala, anebo byla zaměňována za rodičovské druhy, častěji snad za lípu srdčitou. A je tomu tak dodnes. Je dobré si zapamatovat, že:
Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) má listy konvexní, okraje listů jsou povětšinou dolů svěšené, vždy po obou stranách jsou listy zelené, na rubu v různé míře, avšak poměrně hustě pokryté jednoduchými bělavými chlupy.
Lípa srdčitá (Tilia cordata) má listy ploché nebo až konkávní, v pozdním létě jsou listy v koruně až poněkud natočené rubovou stranou ke světlu, na rubu jsou výrazně šedozelené až skoro modrozelené, v úžlabí hlavních žilek s narezavělými chlupy, jinak však zcela lysé.
Lípa evropská (Tilia ×europaea) má listy téměř ploché, rub listu je šedo- nebo žlutozelený, kromě narezavělých chlupů v úžlabí hlavních žilek je v různé míře pokrytý i vidličnatými chlupy na žilkách, někdy též jednoduchými chlupy na ploše.
A ještě veledůležitá poznámka na závěr: při posuzování lipových listů vždy vybírejte listy z kvetoucích nebo plodících větví na exponované straně hlavní koruny, s listy z výmladků neztrácejte čas.

Poznámka: Exemplář na našich fotografiích patří k památným stromům České republiky, roste v Dobrém Poli, jeho stáří přesahuje 300 let a tvarem listu vykazuje znaky nominátní variety. Předposlední fotografie rubu listu patří další památné lípě od starého Labe v Sadské.
Některé následující snímky srovnávají listy lípy evropské a lípy srdčité. List oné lípy srdčité patří rovněž památnému a podobně letitému stromu, který roste nedaleko od Dobrého Pole v Třebovli.

Tilia × europaea
Tilia × europaea
Tilia × europaea
Tilia × europaea
Tilia × europaea
Tilia × europaea
Tilia × europaea
Tilia × europaea
Tilia × europaea
Lípa v Sadské
Tilia × europaea

Fotografováno ve dnech 12. 7. 2020 (Česko, Čechy, Slovanská lípa v Dobrém Poli) a 26. 7. 2020 (Čechy, památná lípa v Sadské). Fotografie se dvěma listy srovnávají taxony Tilia ×europaea a Tilia cordata, popisky najdete přímo na fotografiích (najeďte na ně myší).