Syn.: Tilia mesembrinos Merr.
Česká jména: lípa proměnlivá (Ottomanský 2018)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Druh centrální a jižní části východní Číny, rozšířený od provincie Jün-nan na jihozápadě areálu až po Ťiang-su na jeho severovýchodě. Jedná se o lípu morfologicky poměrně variabilní, v minulosti byla popsána řada vnitrodruhových taxonů, z nichž se v současnosti obvykle rozlišují tři: nominátní varieta se objevuje ve většině areálu (na našich snímcích), v jeho severní části ji doprovází varieta T. t. var. chinensis, další varieta T. t. var. chenmoui roste jen ve vyšších polohách západní části provincie Jün-nan.
Ekologie: Roste v horských lesích, v nadmořských výškách od 1200 až do 2400 m. Kvete od června do července.
Popis: Strom dosahující výšky 10–20 m, s šedivou borkou a letorosty lysými nebo chlupatými. Řapík je 1–6 cm dlouhý, čepel je úzce vejčitá až široce vejčitá, 6,5–17 cm dlouhá a 3,5–11 cm široká, na bázi nesouměrně srdčitá, zaokrouhlená nebo až uťatá, po okraji skoro celokrajná, jen s drobnými zuby (u nominátní variety), anebo dokonce s výraznými zuby (u variet T. t. var. chinensis a var. chenmoui), na vrcholu tupá nebo až zašpičatělá, na líci lysá, na rubu lysá nebo hustě šedozeleně až nahnědle plstnatá, se 3–11 páry vedlejších žilek. Květenství je 3–22květý vrcholík, 5–14 cm dlouhý, převislý; listen je obkopinatý, 6–16 cm dlouhý, chlupatý nebo lysý; kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 4–6 mm dlouhé, chlupaté, korunní lístky jsou 6–8 mm dlouhé, lysé. Plody jsou kulovité až vejcovité oříšky, 7–11 mm dlouhé, nežebernaté, tvrdé.
Poznámka: Rod Tilia v současnosti čítá na 50 akceptovaných druhů, které se vyskytují v mírném a subtropickém pásu východní i západní polokoule, přičemž v Číně, odkud pochází i zde představovaný druh, se rozlišuje zhruba 19 taxonů lip, naproti tomu v Severní Americe jsou původní jen druhy dva.
Fotografováno dne 22. 7. 2018 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).