Syn.: Liriopogon sylvestre (L.) Raf., Tulipa quercetorum Klokov et Zoz, Tulipa transtagana Brot., Tulipa hypanica Klokov et Zoz, Tulipa ophiophylla Klokov et Zoz, Tulipa sylvestris subsp. grandiflora (Hy) Hayek, Tulipa sylvestris subsp. balcanica (Velen.) Hayek, Tulipa gallica Loisel.
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Rozšíření: Tato cibulovina pochází z jižní a jihovýchodní Evropy (především Středozemí), na východě areál zasahuje až do jižního Ruska. U nás je tento tulipán nepůvodní, pěstuje se občas na zahradách. Ve volné přírodě se jedná o zplanělou populaci Tulipa sylvestris subsp. sylvestris původem z centrálního Středozemí. V části areálu se objevuje v poddruhu T. sylvestris subsp. australis.
Ekologie: Tulipán lesní vyhledává spíše sušší, výhřevná stanoviště. Jedná se o okraje trávníků nebo řídký keřový porost. U nás zplanělý tulipán lesní kvete velmi skromně, často vytváří porosty o desítkách exemplářů, které ale tvoří pouze listy. Občas kvetoucí exempláře je možno spatřit například na svazích pražského Petřína. Doba květu od konce dubna do poloviny května.
Popis: Vytrvalá cibulnatá rostlina, z cibule vyrůstají 2–3 lehce sivé listy, stonek nese květ žluté barvy o průměru cca 4–5 cm (plně otevřený); prašníky i pestík jsou rovněž žluté barvy. Výška rostliny za květu je nejčastěji 20–45 cm. Plodem je tobolka.
Fotografovali Lubomír Rak, ve dnech 1. 5. 2001 (Česko, Praha-Petřín) a 14. 4. 2008 (Praha-Smíchov, zahrada Kinských); Daniel Dítě, ve dnech 30. 4. 2014 (Chorvatsko, okolí Karlobagu) a 3. 5. 2015 (Chorvatsko, Velebit, Veliko Rujno).