Syn.: Valeriana pygmaea Graebn.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Rozšíření: Endemit peruánských And, dosud známý z regionů Huánuco, Ancash, Lima a Junín.
Ekologie: Druh vázaný na subnivální asociace svazů Wernerio-Englerocharion peruvianae (Wernerion decorae) a Wernerion pseudodigitatae, spadajících ke kryorotropické vegetaci sutí a nezpevněných sedimentů třídy Anthochloo-Dielsiochloetea; častý na mokrých skalách pod ledovci nebo u horských ples v nadmořské výšce 4300–4800 (ojediněle až 5000) m. Chamaefyt, převažující doba kvetení spadá do letních měsíců (od ledna do dubna).
Popis: Vytrvalá, stěsnaně trsnatá bylina s kůlovitým, v krčku ztlustlým kořenem, za květu asi 5 cm vysoká, s růžicemi lineárně lopatkovitých, řapíkatě stažených, poněkud masitých, asi 3 cm dlouhých, celokrajných, lysých listů. Květenství – kulovité hlávky zhruba 2 cm široké – se rozvíjejí na krátkých, zpravidla bezlistých lodyžkách (jen vzácně delších než 3 cm a tehdy se čtyřmi redukovanými vejčitě kopinatými lístky v přeslenu), nebo jsou téměř přisedlá. Pětičetné květy s purpurově naběhlými trubkami a nasivěle bílými pětilaločnými korunami mají po třech nevyčnívajících tyčinkách (u oboupohlavných květů s vyvinutými, u samičích se zakrnělými prašníky) a v hlávkách jsou podepřeny masitými listeny. Plod je jednostranně stlačená vejčitá nažka s deseti při bázi srůstajícími, dlouze pýřitými paprsky chmýru.
Záměny: Taxon občas zaměňovaný s blízkým a na pohled podobným, rovněž peruánským druhem Valeriana condamoana Graebn., od něhož se liší širšími a výrazně početnějšími listy v růžici, nepřerušovanými květními hlávkami a nápadně dlouhými květními trubkami.
Fotografováno dne 26. 7. 2008 (Peru, Ancash, Cordillera Blanca, Laguna Cullicocha, 4620 m).