VALERIANA JATAMANSI Jones – kozlík / valeriána

Syn.: Valeriana harmsii Graebn., Valeriana hygrobia Briq., Valeriana jatamansi var. frondosa Hand.-Mazz., Valeriana jatamansi var. glabra Merr., Valeriana jatamansi var. hygrobia (Briq.) Hand.-Mazz., Valeriana mairei H. Lév., Valeriana spica Vahl, nom. illeg., Valeriana wallichii DC.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Valeriana jatamansi

Rozšíření: Vyskytuje se ve vysokohorských oblastech jižní a východní Asie, na západě areál zasahuje až do východního Afghánistánu a Pákistánu, pak se táhne přes severní Indii, Nepál a Bhútán až do jihovýchodního Tibetu a čínského Jün-nanu, na východě zasahuje až do čínských provincií Chu-nan a Che-nan, je uváděn i ze severní Barmy, severního Thajska a Vietnamu.

Ekologie: Roste na travnatých horských svazích, v horských lesích a lesních lemech, na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1300 až do 3200 m. Kvete od dubna do července.

Valeriana jatamansi

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, 20–70 cm vysoká. Lodyha je přímá, lysá nebo chlupatá. Přízemní listy mají řapíky 4–10 cm dlouhé, jejich čepel je široce vejčitá, 2–14 cm dlouhá a 3–10 cm široká, na bázi srdčitá, po okraji nepravidelně vroubkovaná, na vrcholu špičatá, lysá nebo řídce chlupatá; lodyžní listy vyrůstají ve 2–3 párech, jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, jednoduché nebo 3četné, 1–3 cm dlouhé, terminální úkrojek je vejčitý, postranní jsou menší. Květenství je terminální, chocholičnaté; listeny jsou jen šídlovité, asi 3 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, bílá nebo narůžovělá, 2–4 mm dlouhá. Plodem je nažka, 2–2,5 mm dlouhá, s péřitým chmýrem.

Využití: Z oddenku se získává aromatický olej, který se dosti široce uplatňuje v asijské tradiční medicíně, ale i ve voňavkářství.

Valeriana jatamansi
Valeriana jatamansi
Valeriana jatamansi

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).