Syn.: Valeriana angustifolia Tausch non Mill., Valeriana collina auct. non Wallr., Valeriana officinalis subsp. collina (Wallr.) Nyman, Valeriana officinalis var. angustifolia (Tausch) Nyman, Valeriana wallrothii Kreyer
Česká jména: kozlík ukrajinský chlumní (Kubát 2002)
Slovenská jména: valeriána kopcová úzkolistá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Rozšíření: Rozšíření je nedokonale známé, je uváděn především ze střední Evropy, od Polska po sever Itálie a od Německa po Moldávii. U nás roste roztroušeně v pahorkatinách a podhoří, především v Českém středohoří, Českém krasu, na Rožďalovicku a na jižní Moravě.
Ekologie: Roste v teplomilných doubravách, v jejich lemech a pláštích, na lesostepních loukách, na skalních drolinách, ale i na hradních návrších. Kvete od dubna do června.
Popis: Vytrvalá aromatická bylina, vysoká 40–100 cm. Lodyha je přímá, alespoň v dolní části hustě chlupatá. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, přisedlé nebo krátce řapíkaté s 8–14 jařmy. Úkrojky sbíhají na vřeteno, jsou čárkovitě kopinaté až ± čárkovité, celokrajné nebo řídce oddáleně zubaté. Koncový úkrojek je asi tak široký jako úkrojky postranní. Květy jsou bílé nebo růžové, vykvétají ve vidlanovitých latách. Kalich je zprvu nezřetelný, po odkvětu se mění na péřitý chmýr. Koruna je asymetricky vydutá, pěticípá, tyčinky jsou tři, blizna má tři laloky. Plodem je nažka s chmýrem, obvykle kratičce chlupatá. Vykvétá zřetelně dříve než kozlík lékařský (Valeriana officinalis), na jaře a v časném létě.
Využití: Je považován za stejně účinný jako známější kozlík lékařský, vzhledem k určité vzácnosti ho však ke sběru nelze doporučit.
Ohrožení a ochrana: Kozlík ukrajinský chlumní je u nás z hlediska ohrožení zařazen k vzácnějším taxonům, které vyžadují další pozornost (C4a).
Fotografováno dne 26. 6. 2011 (Česko, Bílé Karpaty, NPR Jazevčí).