VERBASCUM ARCTURUS L. – divizna / divozel

Syn.: Celsia arcturus (L.) Jacq., Celsia brassiciifolia Mariz, Celsia horizontalis Moench, Celsia sublanata Jacq., Verbascum amoenum Salisb., Verbascum brassicifolium Crantz
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum arcturus

Rozšíření: Východomediteránní druh, endemit ostrova Kréty s výskytem především v její západní části.

Ekologie: Rostlina obsazuje štěrbiny a svahy vápencových skal, preferuje prudké až vertikální stěny soutěsek. Vyskytuje se v pásmu od hladiny moře do 950 m n. m. Kvete od dubna do června.

Verbascum arcturus

Popis: Vytrvalá bylina s přímou, nevětvenou nebo chudě větvenou lodyhou, 30–70 cm vysokou, na bázi dřevnatou, která často odstává až horizontálně ze svislé skalní stěny. Listy jsou nahloučeny v přízemní růžici, řapík je 1,5–3,5 cm dlouhý, čepel je lyrovitá, 8–15 cm dlouhá a 2–5 cm široká, na líci řídce chlupatá, na rubu až bíle plstnatá, po okraji vroubkovaná, terminální lalok je největší, postranní 2–4 laloky jsou mnohem menší; lodyžní listy jsou střídavé, menší, přisedlé. Květenství je hroznovité, žláznatě chlupaté; listeny jsou 5–8(–11) mm dlouhé, spodní celokrajné; květy jsou stopkaté, kalich je 3–5 mm dlouhý, koruna je kolovitá, dosahuje 25–30 mm v průměru, je žlutá, někdy s červenou skvrnkou; fertilní tyčinky jsou 4, nitky tyčinek jsou nafialověle chlupaté, prašníky žluté. Plodem je skoro kulovitá tobolka, 5–7 mm dlouhá.

Verbascum arcturus
Verbascum arcturus
Verbascum arcturus
Verbascum arcturus
Verbascum arcturus
Verbascum arcturus

Fotografovali Eva a Karel Rencovi, od 14. do 16. 4. 2017 (Řecko, Kréta, úbočí pohoří Lefka Ori a v soutěskách Agios Ioannis a Imbros Gorge).