Syn.: Celsia arcturus (L.) Jacq., Celsia brassiciifolia Mariz, Celsia horizontalis Moench, Celsia sublanata Jacq., Verbascum amoenum Salisb., Verbascum brassicifolium Crantz
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Východomediteránní druh, endemit ostrova Kréty s výskytem především v její západní části.
Ekologie: Rostlina obsazuje štěrbiny a svahy vápencových skal, preferuje prudké až vertikální stěny soutěsek. Vyskytuje se v pásmu od hladiny moře do 950 m n. m. Kvete od dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou, nevětvenou nebo chudě větvenou lodyhou, 30–70 cm vysokou, na bázi dřevnatou, která často odstává až horizontálně ze svislé skalní stěny. Listy jsou nahloučeny v přízemní růžici, řapík je 1,5–3,5 cm dlouhý, čepel je lyrovitá, 8–15 cm dlouhá a 2–5 cm široká, na líci řídce chlupatá, na rubu až bíle plstnatá, po okraji vroubkovaná, terminální lalok je největší, postranní 2–4 laloky jsou mnohem menší; lodyžní listy jsou střídavé, menší, přisedlé. Květenství je hroznovité, žláznatě chlupaté; listeny jsou 5–8(–11) mm dlouhé, spodní celokrajné; květy jsou stopkaté, kalich je 3–5 mm dlouhý, koruna je kolovitá, dosahuje 25–30 mm v průměru, je žlutá, někdy s červenou skvrnkou; fertilní tyčinky jsou 4, nitky tyčinek jsou nafialověle chlupaté, prašníky žluté. Plodem je skoro kulovitá tobolka, 5–7 mm dlouhá.
Fotografovali Eva a Karel Rencovi, od 14. do 16. 4. 2017 (Řecko, Kréta, úbočí pohoří Lefka Ori a v soutěskách Agios Ioannis a Imbros Gorge).