Syn.: Verbascum virens Host, Verbascum orientale auct. non Bieb, Verbascum laxum Fil. et Jáv.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Verbascum chaixii austriacum
Rozšíření: Roste od Čech a Rakouska po západní část Ukrajiny a sever Balkánského poloostrova. U nás je souvislý výskyt pouze na jižní Moravě, ostrůvkovitě na severozápadní Moravě a v jižních Čechách.
Ekologie: Roste na slunných travnatých a skalnatých stráních, lesních světlinách a lemech, podél komunikací. Vyhovují jí sušší, zásadité, na živiny bohaté půdy.
Popis: Vytrvalá 60–130 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, mělce rýhovaná, řídce chlupatá. Přízemní listy řapíkaté, čepel na bázi klínovitě zúžená až uťatá, 10–15 cm dlouhá, 5–10 cm široká, vroubkovaná. Lodyžní listy podobné, směrem k vrcholu lodyhy se zmenšují. Květenstvím jsou latovitě větvené lichoklasy s 2–5 květy. Kalich pravidelný, pětičetný, téměř k bázi členěný, koruna kolovitá, mírně souměrná, 16–20 mm v průměru, korunní cípy žluté, všechny tyčinky téměř stejné, hustě fialově chlupaté. Plodem je tobolka. Kvete od července do září.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je divizna jižní rakouská zařazena mezi vzácnější taxony naší květeny, které vyžadují další pozornost (C4a).
Verbascum chaixii austriacumVerbascum chaixii austriacum
Verbascum chaixii austriacumVerbascum chaixii austriacum
Verbascum chaixii austriacum
Fotografováno dne 5. 7. 2006 (Slovensko, Slovenský kras, Plešivecká planina).