Syn.: Flomosia phlomoides (L.) Raf., Thapsus phlomoides (L.) Opiz
Česká jména: divizna obecná (Domin et Podpěra 1928), divizna sápovitá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: divizna sápovitá (Dostál 1950), divozel sápovitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Evropě, kde v nejzápadnější a severní části roste pouze druhotně, a dále přes asijskou část Turecka a Kavkaz zasahuje až do severního Íránu a na západní Sibiř. Druhotně roste i ve většině oblastí východní poloviny severoamerického kontinentu, na západní polovině v kanadských provinciích Britská Kolumbie a Alberta a amerických státech Colorado a Oregon. U nás v termofytiku a teplejším mezofytiku po celém území, v chladnějších oblastech mezofytika občas zplaňující. V oreofytiku zcela ojediněle.
Ekologie: Roste na kamenitých výhřevných stráních a úhorech, na navážkách a rumištích, podél komunikací, na ruderalizovaných lesních pasekách, v lomech, pískovnách a podobných, většinou antropogenních stanovištích. Vyhledává živinami bohaté, slabě zásadité až neutrální půdy. Kvete od července do září.
Popis: Dvouleté plstnaté byliny s přímou, nevětvenou, hustě olistěnou, obvykle 70–140 cm vysokou lodyhou. Listy přízemní růžice a nejdolejší lodyžní listy řapíkaté s čepelí podlouhle eliptickou, střední a horní lodyžní listy široce kopinaté, nejhořejší až široce vejčité, směrem od báze se postupně zmenšující, přisedlé, nesbíhavé nebo kratičce sbíhavé. Květenství tvoří lichoklas, který je na bázi přetrhovaný, k vrcholu hustý, nejčastěji nevětvený, složený z 3–5květých svazečků, listeny kopinaté, květy stopkaté, kalich až k bázi členěný v kopinaté cípy, koruna kolovitá, rozevřená, nejčastěji 3–4,5 cm v průměru, světle zářivě žlutá, tyčinky různotvaré, tři horní kratší, dvě dolní delší. Plodem je tobolka.
Záměny: Divizna s velkými květy, která má narozdíl od podobné divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum) lodyžní listy na lodyhu nanejvýš kratičce sbíhavé.
Fotografováno dne 7. 7. 2014 (Česko, Praha).