RHODODENDRON TAPETIFORME Balf. f. et Kingdon-Ward – pěnišník / rododendron

Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Rhododendron tapetiforme

Rozšíření: Druh východní Asie, vyskytuje se na jihozápadě východní části Číny, na severozápadě provincie Jün-nan, v jihovýchodním Tibetu a na severu Barmy.

Ekologie: Roste ve vysokohorské křovinaté vegetaci, na otevřených alpínských svazích i v suti, v nadmořských výškách zhruba od 3300 až do 4800 m. Kvete od května do července.

Popis: Nízký keř obvykle poduškovitého až polokulovitého habitu, nanejvýše 70–80(–90) cm vysoký. Listy jsou střídavé, řapík je 0,5–3 mm dlouhý, šupinatý, čepel je široce eliptická, 4–12(–17) mm dlouhá a 2–8(–10) mm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupá až zaokrouhlená, na líci tmavě zelená, šupinatá, na rubu rezavá, šupinatá. Květenství je terminální, 1–4květé, květní stopky jsou až 3 mm dlouhé, kališní cípy asi 1 mm dlouhé, koruna je široce nálevkovitá, 10–16 mm dlouhá, nachová až namodralá, vně obvykle lysá, uvnitř chlupatá; tyčinek je (5–)10, jsou z koruny vyniklé, nitky jsou u báze chlupaté, čnělka je delší než tyčinky, obvykle lysá. Plodem je vejcovitá tobolka, 5–7 mm dlouhá.

Poznámka: K pěnišníkové podsekci Lapponica, do které bývá řazen i tento představovaný druh, je započítáváno zhruba 40 druhů zpravidla nízkých keřů, které se vyskytují na severu Severní Ameriky, ve Skandinávii a ve vysokohorských oblastech východní Asie.

Rhododendron tapetiforme
Rhododendron tapetiforme
Rhododendron tapetiforme
Rhododendron tapetiforme

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).