ALOE ARBORESCENS Miller – aloes stromovitý

Syn.: Aloe perfoliata var. arborescens (Mill.) Aiton, Catevala arborescens (Mill.) Medik.
Česká jména: aloes stromovitý (Presl 1846)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Aloe arborescens

Rozšíření: Jižní Afrika – od Kapského poloostrova podél východního pobřeží přes provincie KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Limpopo do Mozambiku, Zimbabwe a Malawi. V jižní Africe roste dalších asi 125 druhů rodu Aloe. Druh je pěstován v řadě subtropických i tropických oblastí světa, nezřídka zde také zplaňuje (např. Makaronésie, Středozemí apod.).

Ekologie: Roste na horských hřebenech a skalách, také v křovinatém buši, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od května do července.

Aloe arborescens

Popis: Sukulentní rostlina, až 200(–400) cm vysoká, kmínek je větvený, listy v růžici nahloučené na konci větví, silně dužnaté, až 60 cm dlouhé, šedozelené, na okrajích zubaté, mečovitě zahnuté. Květenstvím je hrozen až 90 cm dlouhý, květy jsou trubkovité, červené, oranžové, ale i růžové nebo žluté, 4–5 cm dlouhé. Druh je velmi variabilní.

Využití: V jižní Africe se vysazuje do živých plodů, Zuluové používají prášek ze sušených listů jako ochranu proti bouřím, odvar je používán v tradiční medicíně i jako léčivý prostředek. U nás se běžně pěstuje jako pokojový sukulent.

Ohrožení a ochrana: Druh podléhá ochraně mezinárodní úmluvy CITES.

Poznámka: Rod Aloe je velmi početný, v současnosti čítá 574 druhů (POWO 2020), které se vyskytují v Africe a na Arabském poloostrově.

Aloe arborescens
Aloe arborescensAloe arborescens
Aloe arborescens

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Piornais), Věra Svobodová, dne 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Cape Point).