Syn.: Aloe perfoliata var. arborescens (Mill.) Aiton, Catevala arborescens (Mill.) Medik.
Česká jména: aloes stromovitý (Presl 1846)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Jižní Afrika – od Kapského poloostrova podél východního pobřeží přes provincie KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Limpopo do Mozambiku, Zimbabwe a Malawi. V jižní Africe roste dalších asi 125 druhů rodu Aloe. Druh je pěstován v řadě subtropických i tropických oblastí světa, nezřídka zde také zplaňuje (např. Makaronésie, Středozemí apod.).
Ekologie: Roste na horských hřebenech a skalách, také v křovinatém buši, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od května do července.
Popis: Sukulentní rostlina, až 200(–400) cm vysoká, kmínek je větvený, listy v růžici nahloučené na konci větví, silně dužnaté, až 60 cm dlouhé, šedozelené, na okrajích zubaté, mečovitě zahnuté. Květenstvím je hrozen až 90 cm dlouhý, květy jsou trubkovité, červené, oranžové, ale i růžové nebo žluté, 4–5 cm dlouhé. Druh je velmi variabilní.
Využití: V jižní Africe se vysazuje do živých plodů, Zuluové používají prášek ze sušených listů jako ochranu proti bouřím, odvar je používán v tradiční medicíně i jako léčivý prostředek. U nás se běžně pěstuje jako pokojový sukulent.
Ohrožení a ochrana: Druh podléhá ochraně mezinárodní úmluvy CITES.
Poznámka: Rod Aloe je velmi početný, v současnosti čítá 574 druhů (POWO 2020), které se vyskytují v Africe a na Arabském poloostrově.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Piornais), Věra Svobodová, dne 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Cape Point).