BARLERIA VENTRICOSA Hochst. ex Nees

Syn.: Barleria angustiloba Lindau, Barleria mollis R. Br.
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Barleria ventricosa

Rozšíření: Druh je rozšířen ve východní Africe od Súdánu do Somálska, od Eritrey do Tanzánie, přesahuje i do Rwandy, Burundi a na východ Konga. Oddělená arela se rozkládá na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu.

Ekologie: Roste na křovinatých svazích, v lesích s dominantním Podocarpus falcatus a Juniperus procera, také v roklinách a v okolí vodních toků. Lokality byly podchyceny v nadmořských výškách 500–2600 m.

Barleria ventricosa

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř charakteru opíravé liány; stonky jsou 0,5–3 m vysoké, tmavozelené, často červeně proužkované, s tuhými jednobuněčnými vzpřímenými štětinovitými chlupy. Listy jsou střídavé; řapík je až 1,2 cm dlouhý; čepel je v eliptická nebo kopinatá, 6–8 cm dlouhá a 2,5–4 cm široká, na bázi zúžená, celokrajná, tupá nebo špičatá, řídce chlupatá. Květenství jsou úžlabní a koncové vidlany; listeny jsou vejčité, 9–13 mm dlouhé; listence jsou čárkovité až úzce obkopinaté, 5–10 mm dlouhé; kalich je 4cípý, vnější jsou poněkud nestejné, dolní je celistvý, horní dvoulaločný, vnitřní cípy jsou užší a kratší; koruna je souměrná, (2,5–)3–4(–4,5) cm dlouhá, světle modrá, korunní trubka je 1,8–2,4 cm dlouhá, na bázi úzká, výše se rozšiřuje, dolní pysk je celistvý, 1,3–1,8 cm dlouhý, horní je 4cípý; tyčinky jsou 2, 1,8–2,5 cm dlouhé, přirostlé ke korunní trubce, kromě nich jsou přítomna 3 kratší staminodia; semeník je svrchní, čnělka 2,4–3 cm dlouhá. Plodem je elipsoidní tobolka 1,3–1,4 cm dlouhá, s 2 semeny.

Barleria ventricosa
Barleria ventricosa
Barleria ventricosa

Fotografováno dne 8. 11. 2014 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, mezi kláštery Machina Maryam a Geneta Maryam).