PRIMULA CUNEIFOLIA Ledeb. – prvosenka / prvosienka

Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Primula cuneifolia

Rozšíření: Amfiberingiánský druh – severovýchodní Asie (od japonského ostrova Hokkaidó přes Kurilské ostrovy, Sachalin a Magadan po Kamčatku a Čukotku), americká Aljaška a kanadská Britská Kolumbie (na jih po Vancouver Island). Jsou rozlišovány dva poddruhy – P. c. subsp. cuneifolia se vyskytuje v asijské části areálu, zasahuje i do západní části Aleutských ostrovů, P. c. subsp. saxifragifolia najdeme ve zbytku Aljašky a v Kanadě.

Ekologie: Roste na vlhkých loukách a skalnatých svazích, podél potoků a řek, v pásmu od hladiny moře až do výšky okolo 1500 m n. m. Kvete od června do srpna.

Primula cuneifolia

Popis: Vytrvalá bylina, 10–15(–30) cm vysoká. Přízemní listy nahloučené v růžicích, které jsou jednotlivé, netvoří shluky, listy jsou řapíkaté, široce klínovité, 1–6 cm dlouhé a 0,8–1 cm široké, na okraji hrubě zubaté, na vrcholu tupé, lysé nebo žláznaté, nepomoučené. Terminální okolík je 1–9květý; listeny jsou nestejné; kalich je trubkovitý, 4–6 mm dlouhý, koruna je řepicovitá, dosahuje 10–25 mm v průměru, růžová, žláznatá. Plody jsou kulovité tobolky.

Primula cuneifolia
Primula cuneifoliaPrimula cuneifolia
Primula cuneifolia
Primula cuneifolia

Fotografováno dne 20. 7. 2008 (Rusko, Kamčatka, Jelizovskij rajon, severně od sopky Mutnovskij, okolí geotermální elektrárny).