Syn.: Aretia spectabilis Link, Auricula-ursi spectabilis (Tratt.) Soják
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Primula spectabilis
Rozšíření: Endemit poměrně malého území v jižních vápencových Alpách, v italských provinciích Trentino-Alto Adige, Veneto a Lombardia, ohraničeném městy Vicenza, Trento a Bergamo.
Ekologie: Alpinské trávníky a skalní terásky na vápenci v nadmořských výškách 600–2500 m. Na mělkých, skeletovitých, humózních půdách, snáší i částečný zástin (skalky v lesním stupni).
Primula spectabilis
Popis: Bylina s přízemní růžicí listů, která vyrůstá z dřevnatějícího oddenku. Listy jsou kožovité, obvejčité až obkopinaté, 2,5–6 cm dlouhé a 1,5–2,3 cm široké, na vrcholu špičaté, na okraji s chrupavčitým lemem, na svrchní straně s drobnými vnořenými žlázkami. Stvol dorůstá nanejvýš 15 cm, na vrcholu nese okolík květů na stopkách 1–2 cm dlouhých. Srostlé zvonkovité kalichy jsou načervenalé, 7–8(–12) mm dlouhé, mají špičaté cípy, dosahující téměř do poloviny délky korunní trubky, která je 15–18 mm dlouhá. Koruna je řepicovitá až nálevkovitá, o průměru až 2 cm, fialová, korunní cípy jsou do 1/4–1/3 rozeklané.
Primula spectabilisPrimula spectabilis
Primula spectabilis
Primula spectabilis
Ohrožení a ochrana: Je zařazena mezi nejvzácnější druhy rostlin Evropy v Bernské úmluvě, zároveň chráněna Směrnicí o stanovištích (92/43/EHS).
Primula spectabilis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. a 31. 5. 2008 (Itálie, Veneto: Ferrara di Monte Baldo, svahy Punta Telégrafo a Trentino-Alto Adige: Monte Tremalzo).