Syn.: Aleuritia beesiana (Forrest) Soják, Aleuritia burmanica (Balf. f. et Ward) Soják, Primula bulleyana subsp. beesiana (Forrest) A. J. Richards, Primula burmanica Balf. f. et Kingdon-Ward, Primula leucantha Balf. f. et Forrest
Česká jména: prvosenka Beesova (Mareček 1999)
Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité

Primula beesiana

Rozšíření: Vyskytuje se v jižní Číně (na jihozápadě provincie S‘-čchuan a na severu provincie Jün-nan) a v severní Barmě.

Ekologie: Ve své domovině roste na vlhkých loukách a v mokřinách, na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 2400 až do 2800 m. Kvete od června do července.

Popis: Vytrvalá bylina s listy vyrůstajícími v přizemní růžici; listy jsou řapíkaté, úzce obkopinaté až obkopinaté, 8–20 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi klínovité, po okraji zubaté, na vrcholu zaokrouhlené, na rubu řídce žláznatě chlupaté, vedlejších žilek je více než 10 párů, s hlavní žilkou svírají ostrý úhel. Stvol je 20–35 cm dlouhý, v době plodu až 50 cm dlouhý, občas pomoučený; květenství tvoří 2–4(–8) přeslenů s 8–16květy; listeny jsou čárkovité, až 2,5 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 5–9 mm dlouhý, uvnitř silně pomoučený, vně jen řídce pomoučený, jeho cípy jsou kopinaté, zašpičatělé; koruna dosahuje průměru až okolo 20 mm, je růžová, jen vzácně bílá, se žlutým očkem, korunní trubka je až 12 mm dlouhá, korunní cípy jsou obvejčité, na vrcholu vykrojené. Plodem je kulovitá tobolka.

Využití: Pěstuje se v zahradách jako okrasná trvalka. Vyžaduje stanoviště polostinné, chráněné před poledním žárem, zároveň dostatečně vlhké.

Poznámka: Tento druh je v rámci početného rodu Primula (přes 500 druhů) řazen k podrodu Aleuritia a k sekci Proliferae. Ke stejné sekci náleží kupříkladu i dobře známá prvosenka japonská (Primula japonica).
Částí literatury je prvosenka Beesova klasifikována jen jako poddruh prvosenky Bulleyovy (Primula bulleyana subsp. beesiana), Flóra Číny ji však hodnotí jako druh samostatný.

Primula beesianaPrimula beesiana
Primula beesiana
Primula beesiana
Primula beesiana
Primula beesiana

Fotografováno dne 26. 5. 2021 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).