Syn.: Antirrhinum genistifolium L.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Jižní Evropa, zasahuje i do teplých oblastí střední Evropy, u nás je původní jen na jižní Moravě, byla však zavlečena i na Ostravsko (haldy) a do některých oblastí Čech (Poohří, jižní Čechy, Železné hory, Posázaví).
Ekologie: Roste na suchých a výslunných stanovištích, skalních stepích, travnatých stráních, od nížin až po pahorkatiny. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–100 cm vysoká, sivozelená a ojíněná. Lodyha je přímá, v horní třetině větvená, hustě olistěná. Listy jsou střídavé, přisedlé, tuhé, kožovité, na hlavní lodyze zpravidla vejčité, na postranních většinou kopinaté až čárkovitě kopinaté, 2–6 cm dlouhé a 0,2–1,5(–4) cm široké, na bázi zaokrouhlené, srdčité až objímavé, na vrcholu špičaté, se 3–5 žilkami. Květenství je hroznovité, 10–20 cm dlouhé, květní stopky jsou až 1 cm dlouhé, zhruba stejně dlouhé jako listeny; kalich je 10–12 mm dlouhý, kališní cípy jsou čárkovitě až kopinaté, špičaté nebo zašpičatělé; koruna je šklebivá, 13–20(–25) mm dlouhá, sytě žlutá, horní pysk je dvoulaločný, dolní trojlaločný, s vyniklým valem, ostruha je 5–20 mm dlouhá. Plodem je vejcovitá tobolka, 3–7 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Lnice kručinkolistá patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).
Fotografováno dne 9. 8. 2003 (Česko, Morava, Pouzdřanská step).