ALOE CAPITATA Baker – aloes

Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Aloe capitata

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste pouze v horách centrální části v provinciích Antsiranana, Antananarivo a Fianarantsoa.

Ekologie: Převážně terestrický druh, provází travinobylinnou a keřovou vegetaci na kamenitých svazích v horách, případně prosvětlené porosty poblíž horní hranice lesa (lesní rostliny, označované jako var. silvicola, jsou většinou epifyty). Lokality leží v nadmořských výškách 100–2000 m.

Aloe capitata

Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s přízemní růžicí listů, dorůstá výšky 60–80 cm; stvol je jednoduchý nebo s 3–4 postranními větvemi. Růžici tvoří 10–25 listů 50–70 cm dlouhých a 5–6 cm širokých, na okraji jsou pravidelně uspořádány v rozestupu 6–12 mm zoubky asi 2 mm dlouhé. Květenství je krátký, 1–4 cm dlouhý hrozen 20–60 velmi hustě uspořádaných květů na koncích stvolu, resp. větví; na stvolu je 6–12 asi 4,5 mm dlouhých, široce vejčitých listenů; květní stopky jsou oranžové, dolní asi 1 cm dlouhé, horní až 3 cm dlouhé; šestičetné květy jsou trubkovité, 2,3–2,5 cm dlouhé, žlutooranžové, v dolní polovině srostlé; tyčinek je 6, poněkud vyniklých; semeník je na vrcholu uťatý. Plodem je válcovitá tobolka asi 7 mm dlouhá; v každém pouzdře je 4–5 černých semen.

Poznámka: Rod Aloe je na Madagaskaru extrémně rozrůzněn. Dnes se zde rozlišuje více než 130 druhů, z nich jeden je zplanělý a ostatní jsou endemické.

Aloe capitata
Aloe capitata
Aloe capitata
Aloe capitata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).